Post

5 wskazówek przy wyborze narzędzia pneumatycznego do obróbki metalu

Użyte narzędzie może odegrać znaczącą rolę w powodzeniu zadania obróbki metalu. Dlatego też kierownicy powinni zwracać szczególną uwagę przy wyborze narzędzi pneumatycznych, aby zapewnić, że przyczyniają się one do zwiększenia efektywności, produktywności i bezpieczeństwa operacji. Poniżej przedstawiamy pięć czynników, które należy przeanalizować podczas dokonywania wyboru. 


Prędkość
Prędkość obrotowa powinna być kluczowym czynnikiem przy wyborze narzędzia, ponieważ wpływa ona na szybkość usuwania materiału, a tym samym na wydajność. Optymalna prędkość jest określana zarówno przez zastosowanie, jak i materiał, a czynniki takie jak typ tarczy, jej rozmiar i wymagana jakość wykończenia powierzchni mają wpływ na wybór. Nie ma uniwersalnej wytycznej, która miałaby zastosowanie do wszystkich aplikacji. Zamiast tego, operatorzy będą musieli przyjrzeć się indywidualnym wymaganiom w każdym przypadku. Dobrze jest również pamiętać, że wysoka prędkość nie zawsze jest lepsza: w przypadku niektórych materiałów, może ona powodować miejscowe nagrzewanie, uszkadzając zarówno materiał, jak i narzędzie. 

Materiał
Różne materiały mają bardzo różne wymagania, dlatego nie ma jednego uniwersalnego narzędzia. Aby uzyskać najlepsze wyniki, operatorzy muszą traktować każdy materiał oddzielnie. Na przykład stal i stopy stali mogą być bardzo trudne do szlifowania, dlatego narzędzie musi być bardzo wydajne, aby osiągnąć pożądaną wydajność. Z kolei kompozyty polimerowe wzmacniane włóknami (FRP) wymagają łagodniejszego podejścia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy użyć odpowiedniej prędkości i spoiwa, a także, co istotne, uniknąć stopienia kompozytu FRP na materiale ściernym.

Aplikacja
Zastosowanie odgrywa istotną rolę w procesie wyboru narzędzia, ponieważ różne zadania wymagają różnych cech narzędzia. Przykładowo, do cięcia, fazowania i usuwania szwów spawalniczych najlepiej używać szlifierek kątowych i pionowych, używając tarcz szlifierskich i tnących przeznaczonych specjalnie do tych zadań. W przypadku szlifowania powierzchni optymalne rezultaty uzyskuje się zazwyczaj za pomocą narzędzi wolnoobrotowych, takich jak kątowe szlifierki rotacyjne. Do prac wykończeniowych najlepiej jest wybierać szlifierki obrotowe i taśmowe z centralnym odkurzaczem, takie jak szlifierka oscylacyjna CP7250CVE firmy Chicago Pneumatic, które zapewniają bezolejową pracę. Dzięki temu proces szlifowania jest czysty i wolny od zanieczyszczeń.

Bezpieczeństwo i ergonomia
Bezpieczeństwo i komfort pracy operatora powinny być również brane pod uwagę, ponieważ mają one znaczący wpływ na wydajność. Przykładem może być stosunek mocy do masy: czy operator będzie w stanie używać narzędzia bez przerwy przez dłuższy czas? Innym jest dostępność autobalansera. Funkcja ta może znacznie zmniejszyć wibracje, na które narażony jest użytkownik, umożliwiając bezpieczne użytkowanie narzędzia przez dłuższy czas i zmniejszając zmęczenie pracownika.

Dodatkowe cechy
Specyfikacja narzędzia to również doskonała okazja do zapoznania się z wszelkimi dodatkowymi funkcjami, które mogą zwiększyć efektywność i produktywność. Na przykład, niektóre narzędzia pneumatyczne są wyposażone w blokady wrzeciona, które mają na celu umożliwienie szybkiej wymiany materiału ściernego, aby zminimalizować czas przestoju. Oprócz wspomnianych wcześniej korzyści ergonomicznych, autobalansery są również wartym uwagi dodatkiem z innych powodów. Na przykład, mogą one zwiększyć wydajność usuwania materiału nawet o 15 procent, ponieważ pracownicy mogą bezpiecznie używać narzędzia przez dłuższy czas. Zmniejszają one również zużycie tarcz ściernych, co poprawia ekonomiczność, ponieważ trzeba kupować mniej tarcz zamiennych. 

Te pięć punktów pokazuje, jak różne cechy przyczyniają się do ogólnej przydatności narzędzia.