Post

Chwytaki pneumatyczne: Co, jak i dlaczego?

Czym są chwytaki pneumatyczne?

Chwytak pneumatyczny to rodzaj siłownika pneumatycznego, który posiada tzw. szczęki lub palce narzędziowe, które służą do chwytania danego obiektu. Chwytaki te są zasilane sprężonym powietrzem i w połączeniu z podobnymi elementami pneumatycznymi, elektrycznymi lub hydraulicznymi mogą pełnić rolę swoistego "podbieracza": obiekty mogą być podnoszone i upuszczane w trakcie działania, stanowiąc część systemu produkcyjnego.

Istnieje wiele jednostek, które składają się na to, co nazywamy chwytakiem pneumatycznym.

Niektóre z typowych przemysłowych elementów pneumatycznych, z którymi zwykle się spotykamy, to pneumatyczny zawór elektromagnetyczny z bezpośrednim sterowaniem, pneumatyczny zawór elektromagnetyczny z pilotem, pneumatyczny zawór elektromagnetyczny z pilotem zewnętrznym, pneumatyczny zawór ręczny, pneumatyczny siłownik pneumatyczny, pneumatyczny siłownik pilotowy, filtr pneumatyczny, pneumatyczny regulator ciśnienia, smarownica pneumatyczna, pneumatyczny wyłącznik ciśnieniowy i pneumatyczny ręczny zawór odcinający i spustowy typu OSHA, aby wymienić tylko kilka.

chwytaki pneumatyczne

Chwytaki pneumatyczne to maszyny mechaniczne najczęściej spotykane w zautomatyzowanych procesach produkcyjnych. Zwykły chwytak pneumatyczny działa z pomocą tłoka do otwierania i zamykania ich palców lub, jak są szerzej znane, szczęk.

Powietrze jest skondensowane w komorze tłoka i zgodnie z rozmiarem tłoka, tłok będzie się poruszał, gdy ilość ciśnienia powietrza jest w odpowiedniej ilości. Aby podsumować to wszystko w prostym wzorze, wystarczy rzucić okiem na ten: Ciśnienie X-powierzchnia = Siła

Warto wspomnieć, że choć wszystkie te chwytaki pneumatyczne działają na tej samej zasadzie, to często mają odmienne konfiguracje.

Żadna pojedyncza konstrukcja nie nadaje się do wszystkich możliwych zastosowań, co naturalnie rodzi zapotrzebowanie na różne rodzaje chwytaków pneumatycznych. Chwytaki te są niezliczone pod względem typów i wielkości otworów,

Chwytaki te są zróżnicowane pod względem wielkości otworów, stosowanej siły i kształtu powierzchni chwytających.

Są one wykorzystywane do chwytania różnorodnych przedmiotów - od, powiedzmy, chipów do płytek drukowanych po bloki silników samochodowych, wszystko to można nazwać, a chwytak pneumatyczny może to dla Ciebie podnieść.

Są one coraz częściej wykorzystywane do zwiększenia interakcji robotów z innymi obiektami, wkraczając w sfery, w których ludzie są stosunkowo ograniczeni.

 

Najczęściej stosowaną odmianą chwytaków są chwytaki 2-szczękowe równoległe oraz 2-szczękowe kątowe. Pierwsze z nich otwierają się i zamykają równolegle do przenoszonego obiektu, natomiast drugie poruszają szczękami szerzej niż chwytaki równoległe, przez co wymagają więcej miejsca.

Jak widać z powyższego, każdy typ chwytaka pneumatycznego jest unikalny i posiada specjalny mechanizm. Niektóre z nich to:

  • Boczne bezpośrednie sparowanie dwóch tłoków z prowadzonymi szczękami czołowymi poruszającymi się w różny sposób
  • Model, w którym szczęki okładzinowe są napędzane przez element składowy tłoczyska zamontowany na części powierzchni krzywkowej szczęk.
  • Rama, napędzana przez tłoki, napędzająca zębnik, który z kolei wykorzystuje urządzenie krzywkowe typu scotch yoke do napędzania przeciwległych szczęk.
  • Dość skomplikowany mechanizm, w którym tłok lub jeden z jego elementów kieruje mechanizmem spiralnym.
  • Mechanizmy równoległe, takie jak te, są również często planowane w celu asymilacji trzech, a czasami więcej szczęk dla bardziej specyficznych wymagań - takich jak chwytanie okrągłych lub specyficznie ukształtowanych części. W tym celu stosuje się chwytaki pneumatyczne, takie jak chwytak równoległy 3-szczękowy oraz chwytak do blach. Podobnie jak w przypadku chwytaka kątowego, w klasycznym chwytaku równoległym siła jest proporcjonalna do przyłożonego nacisku.

Chociaż chwytak równoległy jest, być może, stosunkowo droższy niż wersja kątowa, często uważa się, że jest on bardziej korzystny niż wersja kątowa, ponieważ może,

Wymaga to zastosowania chwytaków pneumatycznych, takich jak 3-szczękowy chwytak równoległy oraz chwytak do blach. Podobnie jak w przypadku chwytaka kątowego, w klasycznym chwytaku równoległym siła jest proporcjonalna do przyłożonego ciśnienia. Podczas gdy chwytak równoległy jest, być może, stosunkowo bardziej kosztowny niż wersja kątowa, często uważa się, że jest on bardziej korzystny niż wersja kątowa, ponieważ może,

Chociaż chwytak równoległy jest, być może, stosunkowo bardziej kosztowny niż wersja kątowa, często uważa się, że jest on bardziej korzystny niż wersja kątowa, ponieważ może być wielokrotnie stosowany do mocowania szerszego zakresu rozmiarów części bez konieczności przechodzenia przez kłopot wymiany dołączonego oprzyrządowania.

 

Uzupełniające cechy tych podstawowych typów chwytaków pneumatycznych obejmują skłonność do działania jako cylindry o podwójnym działaniu. Dzięki temu mogą być stosowane do chwytania zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych atrybutów części. Możliwe do zrealizowania koncepcje obejmują prototypy o działaniu pojedynczym z powrotem sprężynowym. Inna alternatywa polega na zastosowaniu sprężyn do pomocy w uruchamianiu chwytaka w celu uzyskania jeszcze większej siły przy zachowaniu odpowiednich rozmiarów.

Możliwe do zrealizowania koncepcje obejmują prototypy działające samotnie ze sprężyną powrotną. Jeszcze inna alternatywa polega na zastosowaniu sprężyn, które pomagają w uruchamianiu chwytaka, zapewniając jeszcze większą siłę nacisku w danym kontekście.

W przypadku popularnych chwytaków pneumatycznych, prawie wszystkie z nich wykonane są z aluminium. Więcej elementów, takich jak stal nierdzewna, a nawet tworzywa sztuczne mogą być obejmowane wszędzie tam, gdzie odporność na korozję i mycia usług jest preferowane.

Jak w przypadku prawie wszystkiego, chwytaki pneumatyczne pochodzą z ich indywidualnym zestawem plusów i minusów. Pneumatyczne urządzenia końcowe to

Pneumatyczne efektory końcowe to tanie i wykonalne mechanizmy, które są niezłożone i mają wysoką łatwość wykonania. Szczęki każdego konkretnego typu chwytaka pneumatycznego mogą być zaprojektowane zgodnie z postępowaniem z różnymi typami obiektów.

Ta uniwersalność jednak często okazuje się być zmorą, ponieważ działa również jako ograniczenie dla tego rodzaju urządzenia, ponieważ wymaga odmiennych szczęk, aby uchwycić kawałki o unikalnych kształtach i rozmiarach.

Również użycie powietrza stanowi kolejny minus, ponieważ ze względu na to, że jest to płyn ściśliwy, ruch tłoka nie jest tak zwięzły, jak byśmy chcieli, co sprawia, że bardzo trudno jest dokładnie określić siłę i prędkość szczęk.

Chwytaki pneumatyczne są dostępne w szerokim asortymencie rozmiarów: od sił chwytania rzędu zaledwie kilku uncji do nawet stu funtów. Koncepcja siły chwytu nie zawsze wskazuje na zdolność do udźwignięcia wymaganego ciężaru.

Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, czy siłownik jest w stanie znieść momenty, które są odzwierciedlane w ustach chwytaka przez siły powstające podczas ruchu.

Większość producentów współczesnych chwytaków oferuje wsparcie w zakresie doboru wielkości za pośrednictwem podręczników technicznych i oprogramowania, a niekiedy nawet obu tych narzędzi.

Podsumowując, można z łatwością stwierdzić, że chwytaki pneumatyczne są przyszłością, jeśli chodzi o produkcję wielkoseryjną i niskomieszaną, ze względu na ich prostotę i efektywność kosztową.