Dziesięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim kluczu dynamometrycznym
Klucze dynamometryczne są powszechnie stosowane w różnych procesach przemysłowych, garażach, a nawet w domach, wszędzie tam, gdzie w precyzyjnym procesie montażu wykorzystuje się gwintowane elementy złączne. Biorąc pod uwagę ich szerokie zastosowanie, pozostaje jednak wiele rzeczy, które ludzie mylą lub po prostu nie wiedzą.
Przechowywanie klucza dynamometrycznego
Kiedy klucz dynamometryczny jest w regularnym użyciu, nie musi być zwijany. Jednakże podczas przechowywania klucza dynamometrycznego przez dłuższy okres czasu, użytkownik powinien zawsze zwijać go do minimalnego ustawienia skali, a nigdy do zera.
W pełni obciążony klucz dynamometryczny, pozostawiony w magazynie na długi okres czasu, może spowodować ułożenie się sprężyny, powodując jej osłabienie w miarę upływu czasu. Z drugiej strony, poprzez całkowite odciążenie sprężyny, inne elementy klucza dynamometrycznego mogą przesunąć się względem siebie o ułamek sekundy. Po ponownym ściśnięciu sprężyny orientacja tych elementów może ulec zmianie, co wpłynie na dokładność. Podsumowując, lepiej jest pozostawić trochę kompresji w sprężynie podczas przechowywania.
Aby uzyskać dokładne wyniki, wystarczy jedno kliknięcie
Użytkownicy często pozwalają kluczom dynamometrycznym na wielokrotne klikanie, nie zdając sobie sprawy z dodatkowego momentu obrotowego, który jest przykładany do śrub. Używaj klucza dynamometrycznego w sposób płynny i stabilny i pamiętaj, że jedno kliknięcie wystarczy.
Używanie klucza dynamometrycznego na gwincie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara
Wiele kluczy dynamometrycznych wskazuje tylko kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. Dlatego użytkownicy powinni zawsze sprawdzić specyfikację klucza przed użyciem go na gwincie przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby upewnić się, że narzędzie jest odpowiednie i zapobiec utracie kontroli nad momentem obrotowym. Przykłady gwintów lewoskrętnych obejmują nakrętki lewego koła w niektórych pojazdach i lewy pedał w rowerach.
Konwersja pomiędzy jednostkami momentu obrotowego
Konwersja jednostek momentu obrotowego może być trudna, ale jest to bardzo precyzyjny proces. Aby ułatwić użytkownikom przeliczanie jednostek, mogą oni skorzystać z aplikacji kalkulatora firmy Norbar dostępnej w systemach IOS i Android. Alternatywnie, kalkulator jest również dostępny online na stronie https://www.norbar.com/Home/Torque-Unit-Converter.
Regulacja klucza dynamometrycznego
Producenci sprzętu zawsze podają wymagany moment obrotowy dla danego elementu wyposażenia, dlatego podczas regulacji klucza dynamometrycznego ważne jest, aby zapewnić, że te poziomy są spełnione. Pamiętaj, aby zawsze ustawiać klucz dynamometryczny w górę skali do wymaganej wartości momentu obrotowego, aby zapewnić dokładne ustawienie.
Używanie oznaczonych punktów obciążenia dla uzyskania dokładnych wyników
Większość kluczy dynamometrycznych jest uzależniona od długości i posiada oznaczony punkt obciążenia na rękojeści, ale wiele osób z niego nie korzysta. Aby uzyskać dokładne wyniki, większość kluczy dynamometrycznych musi być obsługiwana z ręką wyśrodkowaną nad zaznaczonym punktem obciążenia. Jest również istotne, aby ten punkt obciążenia był przestrzegany podczas kalibracji klucza dynamometrycznego.
Używanie kluczy dynamometrycznych do odkręcania
Większość kluczy dynamometrycznych może być używana do odkręcania, pod warunkiem, że użytkownicy pracują z zachowaniem ostrożności i nie przekraczają maksymalnego momentu obrotowego. Jednakże, jeżeli śruba nie daje się odkręcić w zakresie maksymalnego momentu obrotowego klucza, należy użyć innego narzędzia. Przekroczenie maksymalnego momentu obrotowego podczas odkręcania śruby może wpłynąć na dokładność klucza, powodując problemy w późniejszym użytkowaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy użyć innego narzędzia do odkręcania śrub.
Dodawanie przedłużeń do uchwytu klucza dynamometrycznego
Użytkownicy nigdy nie powinni zakładać rurki lub innego rodzaju przedłużenia na uchwyt klucza dynamometrycznego, ponieważ może to poważnie uszkodzić narzędzie i sprawić, że będzie ono niedokładne, nie mówiąc już o potencjalnym zagrożeniu bezpieczeństwa.
Blokowanie
Zbyt łatwo jest przypadkowo zmienić ustawienia klucza dynamometrycznego podczas jego użytkowania, dlatego jeśli klucz dynamometryczny jest wyposażony w blokadę regulacji, należy ją zawsze stosować przed rozpoczęciem pracy z kluczem, aby uniknąć niezamierzonych zmian.
Stosowanie złączek typu "wronia łapa" na kluczu dynamometrycznym
Złącza typu "wronia łapa" mogą być stosowane do kwadratowego napędu klucza dynamometrycznego, ale będą one zmieniać moment obrotowy. Dlatego ważne jest, aby zastosować odpowiedni offset do ustawionego momentu obrotowego. Aby uzyskać wskazówki dotyczące ustawiania offsetów, użytkownicy mogą pobrać aplikację Torque Extension App firmy Norbar dla systemów IOS i Android.
Pamiętając o tych wskazówkach, użytkownicy będą mogli w pełni wykorzystać możliwości swoich narzędzi, a klucze będą bardziej dokładne i trwalsze. Wskazówki są proste, ale wdrożenie tych podstawowych zasad może być często zapomniane i właśnie wtedy mogą zdarzyć się błędy.