Post

Frezarka 6R81 - przeznaczenie i zastosowanie

Model 6R81 jest maszyną wszechstronną. W przeciwieństwie do innych, jego funkcje i parametry są stale udoskonalane. Dzięki rozszerzonej funkcjonalności 6R81 może obrabiać nie tylko produkty żeliwne, ale również stal nieżelazną i twarde tworzywa sztuczne.

Dzięki jego specjalnym parametrom technicznym, pracownicy mogą szybko wymienić część tnącą Priora i przystąpić do pracy.

Może pracować z częściami do frezowania czołowego, tarczowego i kątowego.

Dzięki tym różnorodnym funkcjom obrabiarki do metalu pomagają przemysłowi ciężkiemu rozszerzyć zakres swoich usług.

Treść artykułu:

 • 1 Ogólne dane techniczne dla 6R81
  • 1.1 Odszyfrowywanie oznaczeń
 • 2 Część mechaniczna
 • 3 Wymiary stołu maszyny
 • 4 Wersje i aktualne modele 6R81
 • 5 Zastosowania frezarki konsolowej 6R81
 • 6 Warunki pracy maszyny

Cechy techniczne 6R81

Jedną z kluczowych cech modelu 6R81 jest wrzeciono główne. Nigdy nie zmienia pozycji w maszynie. Podstawą frezarki wysięgnikowej 6R81 jest sztywne łoże. Jest on odlany ze specjalnego stopu, który nadaje jednostce dodatkową sztywność. Żebra są w stanie wzmocnić platformę do montażu urządzenia. Maszyna nie odsunie się podczas pracy, a jej mechanizmy nie ulegną uszkodzeniu na skutek wstrząsów, które występują podczas pracy maszyny.

Stożek jednostki 6R81 jest wyposażony w parę lub jedną szeklę. Jednostka posiada dodatkowy pojemnik. Jest on stworzony dla cieczy, która będzie chłodzić metal podczas pracy. Prędkość wrzeciona takiej maszyny wynosi 1050 milimetrów na minutę w pionie, a w poziomie 3150. Wrzeciono wykonuje do 1600 obrotów na minutę. Zasilanie maszyny zapewniają obwody elektryczne zapewniające wykorzystanie sąsiednich źródeł zasilania.

Łoże lub stół, na którym zainstalowana jest frezarka pozioma, może być przesuwane względem osi wału. Dzięki temu możliwa jest prostopadła i pozioma obróbka metalu. Obrót stołu wykonuje szybkie ruchy w trzech kierunkach i pomaga w obróbce spiralnych rowków na cylindrach, kołach zębatych i ramach.

Waga frezarki 6R81 to dwie tony dwieście osiemdziesiąt kilogramów w kompletnym złożeniu. Wymiary jednostki to 1490×1990×1630 (ÄÅÁ).

Znakowanie dekodowanie

Oznaczenie urządzenia rozszyfrowano jako uniwersalną frezarkę. Tutaj "6" oznacza numer grupy ENIMS i "P" dla generacji urządzenia, "8" dla numeru podgrupy, czyli frezarki poziomej, "1" dla wymiarów maszyny. "1" oznacza 250×1000.

W zależności od wielkości łoża zmieniają się wymiary urządzenia, jego waga, zespoły główne, moc silnika elektrycznego, płozy w kierunku poprzecznym i pionowym maszyny.

Część mechaniczna

Schemat urządzenia frezarki 6R81 jest następujący:

 • Napęd wrzeciona. Obroty wynikają z działania przekładni. Jest on połączony z nim albo za pomocą sprzęgła krzywkowego, albo za pomocą dwóch zębników.
 • Skrzynia biegów. Jest on przymocowany do stołu za pomocą kołnierza. Na nim zamontowana jest pompa olejowa, która zapewnia smarowanie mechanizmów maszyny. Zmiana biegów odbywa się za pomocą krzywki, która z kolei jest połączona z gałką zmiany biegów i wałkiem zmiany biegów. Znajduje się on na zewnątrz stołu.
 • Skrzynka podawcza 6R81. Połączone z przekładnią. Jest on zamontowany po lewej stronie konsoli. A po prawej stronie widać część jego wału, którego uchwyt uruchamia sprzęgło przyspieszające.
 • Skrzynka rewersyjna na frezarce wysięgnikowej 6R81. Jest on obracany przez przekładnię. Przenosi ruch obrotowy na śruby łoża maszyny.
 • Konsola urządzenia. Zawiera wszystkie składniki wymienione powyżej.
 • Łóżko.

VMF na 6R81 lub pionowa głowica frezująca jest dodatkowo dostarczana przez producenta. Informacje na temat naprawy, montażu i demontażu urządzenia znajdują się w instrukcji obsługi. Więcej na temat obsługi frezarki 6R81 w dalszej części instrukcji.

Wymiary stołu roboczego

Istnieje kilka typów frezarek tej marki. Frezarka z ramieniem poziomym 6R81 jest jedną z nich. Zgodnie z kartą katalogową wymiary powierzchni roboczej są następujące:

 • Rozmiar stołu to 1000×250.
 • Przesunięcie osi wynosi 710 milimetrów.
 • Przesunięcie prostopadłe ma następującą wartość - 2 =50.
 • Pień wrzeciona wynosi -142 milimetrów.
 • Czystość obróbki według klasy H.
 • Posuw pionowy wynosi dwieście sześćdziesiąt siedem milimetrów, a poziomy osiemset.
 • Parametry tarcia to V4, V5.

Na tej maszynie można ciąć twarde stopy. Elementy chłodzące maszyny zapewniają długą żywotność głowic tnących.

Modyfikacje i aktualne modele 6R81.

Istnieją oddzielne modyfikacje maszyny i jej europejskich odpowiedników. Modyfikacje 6R81 obejmują następujące modele:

 • 6H81g - pozioma, pionowa - 6H11.
 • Seria 6r, w skład której wchodzi pionowa - 6R11, do poziomej - opisywana tutaj oraz 6R81g. Do tej serii należą również - szeroki uniwersalny - 6R81Sh. Różnią się od innych łóżkiem obracanym pod dowolnym kątem, potrzebnym pracownikowi.
 • Szeroki uniwersalny (6k82Sh). Mają one specjalną głowicę z wrzecionem. Głowica wrzeciona może obracać się zarówno poziomo jak i pionowo.
 • Frezarki bez stołu posiadają wrzeciono, które porusza się tylko w pionie i stół, który porusza się również w pionie i poziomie.

Do zagranicznych odpowiedników należą następujące serie maszyn.

 • FU 315E to seria produkowana przez fabrykę w Homlu. Maszyna o wymiarach 1250×315 jest frezarką konsolową.
 • X613A jest producentem obrabiarek z Chin. Jego wymiary to 1150×300. Jest to również frezarka wysięgnikowa.
 • X6132, X6135 - made in China. Tylko maszyny tej serii mają wymiary 1320×320. Frezowanie wspornikowe uniwersalne.
 • XW6032B - wyprodukowany przez te same Chiny. Jego wymiary to 1320×320. Maszyna jest również uniwersalną frezarką konsolową.

Te odpowiedniki mają wysoką jakość wykonania. Pozwalają one na rozszerzenie ich funkcji poprzez zastosowanie głowicy dzielącej lub okrągłego stołu obrotowego. Urządzenia zabezpieczające są dostępne we wszystkich modelach maszyn. Chronią one operatora frezarki znajdującego się za maszyną przed rozpryskami chłodziwa i wiórami z obrabianego przedmiotu. Oprócz bezpieczeństwa, urządzenia te są wyposażone w wysokiej jakości komponenty. Część elektryczna jest tak samo niezawodna jak część mechaniczna.

Ceny nowoczesnych maszyn można porównać z cenami starszych urządzeń. Wiele z nich może być tańszych.

Zastosowania frezarki konsolowej 6R81

Najpopularniejsza modyfikacja frezarki konsoli 6R81 jest używana w przemyśle ciężkim i hutnictwie górniczym, w produkcji towarów powszechnego użytku, w prywatnym sektorze produkcyjnym.

Cechą charakterystyczną tej maszyny i jej parametrów jest wszechstronność.

Do obróbki dowolnego metalu pod dowolnym kątem producent potrzebuje tylko jednej maszyny. To znacznie obniża koszty.

Warunki pracy

Modele maszyn 6R81G, 6R81 nie są obecnie produkowane przez producentów. Zamiast tego tworzone są unowocześnione modele. Każda z nowoczesnych jednostek wyposażona jest w elektroniczną jednostkę sterującą. Zmniejsza to czynnik ludzki, który jest winą części i zwiększa klasę dokładności.

Jednak nadal można zobaczyć te maszyny w użyciu do indywidualnych zastosowań. Dwumiesięczna praktyka zawodowa pozwala nauczyć się obsługi maszyny.

Układ smarowania tej maszyny musi działać prawidłowo. Jeśli z jakiegokolwiek powodu przestanie on wpływać do specjalnej komory do tego przeznaczonej, zaleca się odłączenie maszyny od zasilania. Sprawdzić pompy i mechanizmy podające. W maszynie znajdują się dwa centralne systemy zaopatrzenia w olej. Pierwszy w napędzie wrzeciona, drugi w podajniku.

Jeśli posuw frezarki nie startuje, należy najpierw sprawdzić, czy w przekładni znajduje się olej. W drugim przypadku może dojść do zablokowania. Podajnik może nie działać, jeśli silnik nie obraca się prawidłowo.

Filtry oleju muszą być okresowo czyszczone. Dzięki temu maszyna będzie pracować przez wiele lat bez żadnych problemów.

Jeśli konserwacja zapobiegawcza zostanie przeprowadzona w odpowiednim czasie, maszyna może być używana przez długi czas bez konieczności napraw.