Post

Frezarka 676p - cechy i zastosowania

Frezarka uniwersalna o szerokości 676p była poszukiwana w wielu gałęziach przemysłu do frezowania, wiercenia i innych operacji. Instrukcja obsługi frezarki 676p zawierała również opcję obróbki pod kątem.

Treść artykułu:

 • 1 Wysoka precyzja i wszechstronność zastosowania
 • 2 Dane techniczne
 • 3 Instrukcja użytkowania
  • 3.1 Główne elementy konstrukcyjne
 • 4-stopniowa skrzynia biegów
 • 5 Skrzynka podawcza
 • 6 Główka wrzeciona
 • 7 Wniosek

Wysoka precyzja i uniwersalność zastosowania

Frezarka uniwersalna 676p charakteryzuje się wysoką precyzją, co stanowi podstawę jej zastosowania w wielu aplikacjach. Standardowe tolerancje nadają maszynie klasę dokładności P. Jej uniwersalne zastosowanie charakteryzuje się tym, że może być używana do operacji rowkowania. Części zamienne do urządzenia, w tym głowica, dostępne są oddzielnie.

Dane techniczne

Biorąc pod uwagę charakterystykę techniczną frezarki 676p, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Frezarka uniwersalna 676p posiada 16 prędkości obrotowych wrzeciona.
 • Wrzeciono poziome maszyny 676p może mieć prędkości w zakresie od 50 do 1630 obr. Wrzeciono pionowe ma zakres prędkości obrotowej od 63 do 2040 obr.
 • Dane techniczne wskazują, że liczba posuwów wynosi 16, a operator może wybrać prędkość posuwu z zakresu od 13 do 395 mm/min.
 • W karcie katalogowej frezarki 676p podano, że silnik elektryczny ma moc 3 kW.
 • Wymiary stołu poziomego kątowego: 800 x 250 mm; powierzchnia stołu pionowego: 630 x 250 mm; wymiary całkowite maszyny: 1200 x 1240 x 1780 mm.
 • Patrząc na kartę katalogową maszyny 676p widać, że wrzeciono może być obracane o kąt do900.

Parametry te oznaczają, że frezowanie może odbywać się z zastosowaniem stałej wartości prędkości i posuwu. Właściwości wrzeciona pozwalają na montaż różnych frezów i innych narzędzi skrawających.

Podręcznik użytkownika

Obecnie bardzo trudno jest znaleźć części zamienne do frezarki 676p, ponieważ jej parametry techniczne są nieco gorsze od nowoczesnych modeli frezarek. Jednak do niedawna urządzenia te były instalowane w wielu zakładach, w których prowadzono produkcję na małą skalę i jednostrzałową. W instrukcji obsługi przewidziano montaż dodatkowych narzędzi, np. do wykonywania rowków. To właśnie jest powodem wszechstronności maszyny.

Inne cechy to możliwość obracania głowicy wrzeciona o określony stopień w ramach zadanego limitu. W instrukcji obsługi przewidziano kilka kółek ręcznych do ustawiania stołu na narzędziu tnącym i do obracania głowicy wrzeciona.

Kluczowe elementy konstrukcyjne

Frezarka uniwersalna 676p zawiera następujące elementy podstawowe

 • Wyłącznik sieciowy i pompa elektryczna. W razie potrzeby obwód elektryczny umożliwia całkowite odłączenie od napięcia. W tym przypadku obwód elektryczny jest zaprojektowany w klasycznym stylu, gdzie cała moc jest kontrolowana za pomocą przycisków "start" i "stop".
 • Sterowanie odbywa się za pomocą pokręteł ręcznych służących do sterowania stołem, wrzecionem i wrzeciennikiem.
 • Karta katalogowa definiuje obecność dość dużej liczby uchwytów odpowiedzialnych za sterowanie głównymi elementami podczas obróbki detali.
 • Główna część maszyny jest reprezentowana przez pionową ramę, po bokach której znajdują się elementy sterujące. W górnej części znajduje się wrzeciennik ze skrzynką prędkości i posuwu wrzeciona, a z przodu stół z kilkoma elementami sterującymi i mechanizmem posuwu. Konstrukcja posiada podstawę, którą w razie potrzeby można przykręcić na sztywno.

Ogólnie można powiedzieć, że konstrukcja tego modelu nie różni się znacząco od wielu innych modeli w grupie frezowania pionowego. Kluczową cechą modelu 676p jest możliwość pochylenia wrzeciona.

Przekładnia

Rozważając cechy frezarki, należy również zwrócić uwagę na przekładnię wrzeciona:

 • Konstrukcja jest reprezentowana przez koła zębate, które są wykonane z wysokowytrzymałej stali. Karta katalogowa frezarki 676p określa możliwość wykonania prac naprawczych i konserwacyjnych poprzez otwarcie obudowy i demontaż przekładni. Obudowa jest przymocowana z boku.
 • Podczas zmiany biegów istnieje możliwość nakładania się zębów i zazębiania się kół zębatych, gdy tarcze nie mogą się do siebie zbliżyć. Karta katalogowa zawiera informacje na temat zaleceń dotyczących użytkowania, gdzie zabroniona jest zmiana biegów podczas pracy frezarki 676p pod obciążeniem. Takie działanie może spowodować uszkodzenie przekładni.

W opisie tej frezarki 676p podano również, że prędkości obrotowe regulowane są poprzez zmianę położenia odpowiedniej korby.

Skrzynka podawcza

Dla szybkiego przemieszczania się zainstalowano skrzynkę podawczą. Zaleceniem dla tej funkcji jest ustawienie uchwytu poprzecznego w pozycji neutralnej. Eliminuje to wiele problemów z przekładniami.

Pompa tłokowa znacznie wydłuża żywotność konstrukcji. Jego zadaniem jest dostarczanie płynu smarującego, który pomaga zmniejszyć siły tarcia. Tłok jest tak skonstruowany, że porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, co powoduje zasysanie cieczy smarującej i dostarczanie jej do obszaru tarcia. Aby monitorować poziom smarowania, frezarka 676p jest wyposażona w przezroczystą lupę, która monitoruje powstawanie mgły olejowej w strefie tarcia kół zębatych.

Główka wrzeciona

Ten element konstrukcyjny jest reprezentowany przez oddzielną obudowę, w której znajdują się koła zębate. Konstrukcja może być przemieszczana na stałych prowadnicach, które stanowią podawanie poprzeczne. Skrót nazwy maszyny określa, że należy ona do grupy frezów pionowych ze względu na pionowe ustawienie samego wrzeciona. Narzędzie jest mocowane za pomocą specjalnego siłownika. Ograniczniki pośrednie są stosowane jako ograniczniki narzędzi. Szczególne cechy konstrukcyjne umożliwiają wytaczanie współrzędnościowe. W tym celu zainstalowano uchwyt wskaźnika i uchwyt płytki, niezbędne do pomiaru mocowania płytki.

Wniosek

Frezarka 676p jest odpowiednia do małoseryjnej obróbki metalu poprzez frezowanie lub inne operacje. Model ten został zaprojektowany tak, aby można było zamontować dodatkowe wyposażenie. Przykładami są tuleje adaptacyjne, obrotowe szyny, trzpienie i inne akcesoria. Maksymalny zasięg wynosi 80 metrów, a waga zamontowanej głowicy to 30 kg. Za współczesne odpowiedniki tego modelu można uznać maszyny TOS Olomuc, produkowane w Czechach.