Post

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprężarki i osuszacza

Poniżej znajduje się fragment artykułu Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu sprężarki i osuszacza, autorstwa Deepaka Vetala, kierownika ds. marketingu produktów bezolejowych sprężarek śrubowych i odśrodkowych w Atlas Copco. Pełną wersję można przeczytać online.

Sprężone powietrze jest niezbędnym narzędziem w procesach produkcyjnych we wszystkich typach elektrowni, od tradycyjnych elektrowni węglowych po elektrownie jądrowe lub gazowe, a także elektrownie słoneczne i geotermalne nowej generacji. Zasilają one takie aplikacje jak transport pneumatyczny popiołu lotnego, wapienia i odrzutów z młynów lub tłumienie pyłu w zakładach przeróbki węgla. Ze względu na swoją kluczową funkcję, sprężone powietrze jest często określane jako czwarte medium po wodzie, gazie i energii elektrycznej.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu

Dzięki najnowszym innowacjom technologicznym, dzisiejsze systemy sprężarek i osuszaczy są coraz bardziej wydajne. Ważne jest, aby znaleźć system, który spełnia wymagania Twojej elektrowni, abyś mógł skorzystać z dodatkowych oszczędności energii. Przyglądając się różnym opcjom, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

Jakość powietrza

ANSI /ISA - 7.0.01 - 1996 to uznawany na całym świecie standard powietrza do przyrządów zdefiniowany przez Instrument Society of America. Zgodnie z zaleceniami normy, zawartość smaru w sprężonym powietrzu powinna być jak najbliższa zeru, ponieważ jakiekolwiek wprowadzenie oleju do systemu może spowodować poważne problemy, takie jak przenoszenie oleju w zastosowaniach w elektrowniach.

Wzrost przepływu i temperatury również zwiększa przenoszenie oleju przez filtry. Przy temperaturze bliskiej 105°F ilość oleju przenoszonego ze sprężarek z wtryskiem oleju i wysokowydajnych filtrów wzrasta z 0,05 ppm do prawie 0,3 ppm. Większa ilość przenoszonego oleju zanieczyszcza środek osuszający osuszaczy, co prowadzi do spadku wydajności osuszaczy. Woda i olej mogą następnie przedostać się do układu sprężonego powietrza, gdzie elektromagnetyczne zawory pilotowe i konwertery I/P mogą się skleić i potencjalnie wyłączyć całą elektrownię.

Wydajność

Wprowadzenie oleju do układu sprężonego powietrza może znacząco wpłynąć na wydajność pracy maszyny. Olej może zmusić elektrownie do uruchamiania i zatrzymywania systemów sprężarek, co skutkuje przestojami, zwiększonym zużyciem energii, karami i utratą zysków. W najgorszym przypadku zanieczyszczenie olejem może również wymusić całkowite wyłączenie elektrowni.

W elektrowniach gazowych turbiny gazowe są szczególnie wrażliwe na uruchamianie i zatrzymywanie maszyn, ponieważ każde uruchomienie i zatrzymanie skraca żywotność turbiny gazowej. Nie tylko dochodzi do degradacji maszyny, ale każde wyłączenie systemu i zatrzymanie powoduje straty wynikające z potencjalnych kar i utraconych zysków. Kary te są często nakładane za niedysponowanie mocą przez firmy przesyłowe, co może kosztować do 250 USD za MW. Nie wspominając o tym, że każde zatrzymanie może trwać od 2 do 4 godzin, w zależności od tego, ile czasu zajmie zlokalizowanie usterki i ponowne uruchomienie elektrowni gazowej.

Przyjrzyjmy się kilku przykładom, ile może kosztować przeciętna kara i jej wpływ na zysk elektrowni.

Elektrownia gazowa o mocy 750 MW wyłączająca się na 4 godziny z karą w wysokości 250 USD za MW:

250 USD X 750 X 4 = 750 000 USD za przestój spowodowany karami.

Elektrownia gazowa o mocy 750 MW z 20-procentowym zyskiem ze sprzedaży energii przy średnim koszcie energii wynoszącym 10 centów za MW i zatrzymaniu na 4 godziny

0,1 X 0,2 X 750 x 1000 x 4 = 600 000 USD z tytułu utraconych zysków

Te koszty i kary są jeszcze wyższe w przypadku elektrowni węglowych, ponieważ ponowne uruchomienie maszyny może zająć do 16 godzin, a do rozpylenia powietrza i podgrzania kotłów do temperatur, które automatycznie zapalają sproszkowany węgiel, wymagane są duże ilości ciężkiego oleju opałowego. Ważne jest, aby elektrownie węglowe rozważyły dodatkowe koszty stosowania oleju resztkowego i rozpylania powietrza, jednocześnie obliczając ryzyko zanieczyszczenia olejem systemu sprężarek elektrowni.

Oprócz jakości powietrza instrumentalnego i wydajności, przy wyborze sprężarki i systemu osuszacza należy również wziąć pod uwagę koszty energii i ciśnieniowy punkt rosy. Więcej informacji można znaleźć w pełnym artykule tutaj.

Czy uwzględniasz te czynniki przy wyborze systemu sprężonego powietrza dla swojego zakładu? Daj nam znać, zostawiając komentarz poniżej.