Post

Frezarka CNC do metalu

Frezarka służy do produkcji elementów metalowych lub drewnianych. Charakteryzuje się tym, że może być stosowany do mechanicznego usuwania materiału z powierzchni. Jeśli chodzi o nowoczesne urządzenia, warto wspomnieć o frezarce do metalu CNC. Zainstalowana jednostka sterowana numerycznie umożliwia wprowadzenie programu obróbki w celu uzyskania określonego produktu. Sprzęt do frezowania charakteryzuje się dużą liczbą funkcji, porozmawiajmy o niektórych z nich bardziej szczegółowo.

Treść artykułu:

 • 1 Cechy frezarki CNC
 • 2 Zakres stosowania urządzeń
 • 3 Przewodnik wyboru

Cechy frezarki CNC

Frezarka sterowana numerycznie może być używana do wykańczania powierzchni za pomocą frezów czołowych i końcowych. Służy do produkcji detali typu skrzynkowego. Poprzez zmianę narzędzia można wykonywać wiercenie i rozwiercanie.

Patrząc na cechy konstrukcyjne, można powiedzieć, że router stołowy CNC nie różni się zbytnio od konwencjonalnego modelu.

Jednostka CNC określa jednak, co następuje:

 • Poprawia się precyzja frezowania. Istnieje wiele wymagań dotyczących produkcji takich urządzeń - na przykład wszystkie elementy muszą być precyzyjnie rozmieszczone względem siebie. Konstrukcja musi charakteryzować się wysokim stopniem sztywności.
 • Frezarki i tokarki CNC do metalu mogą być wykorzystywane do automatyzacji obróbki, skracając w ten sposób czas potrzebny do uzyskania produktu. Ruchy jednostek wykonywane są automatycznie zgodnie z zaprogramowaną sekwencją operacji.
 • Ryzyko popełnienia błędów podczas obróbki oraz obrażeń zostaje znacznie zredukowane. Operator nie musi ręcznie sterować głównymi jednostkami, wykonywana jest tylko operacja zmiany położenia.

Urządzenia frezujące są klasyfikowane według typu zastosowanej jednostki sterowanej numerycznie. Poniżej podano przykłady:

 • Sposób podawania detali. Czasami stosuje się podawanie ręczne, ale częściej podawanie automatyczne.
 • Ważna jest również liczba współrzędnych główki. Zwiększenie tej liczby może znacząco podnieść jakość obróbki i funkcjonalność maszyny.
 • Liczba narzędzi. Często program obróbczy wymaga wymiany narzędzi. Niektóre maszyny są w stanie zastąpić narzędzie odpowiednim, podczas gdy inne muszą być wykonywane ręcznie.
 • Pozycja narzędzia: pionowa lub pozioma. Najczęstszym przypadkiem jest instalacja pionowa.

Istnieje również kilka różnych typów CNC. Podstawowa klasyfikacja jest następująca:

 • Zamknięte posiadają specjalne czujniki, które mogą kontrolować położenie wszystkich jednostek. Poruszają się one w sposób ciągły.
 • Sterowniki otwarte charakteryzują się zastosowaniem silnika krokowego do sterowania głównymi blokami. Nie ma potrzeby stosowania czujników sprzężenia zwrotnego.

Frezarki i grawerki do metalu mogą być również wyposażone w omawianą jednostkę sterującą. Obrót jest przekierowywany przez różne napędy i przekładnie, napędy pasowe z silników elektrycznych, które mogą być również klasyfikowane według dużej liczby cech.

Typ poziomy jest zwykle używany do obróbki dużych detali.

Jednak ze względu na ich wysoce wyspecjalizowany charakter, te frezarki CNC są bardzo rzadkie, ponieważ pionowe frezarki są bardziej uniwersalne w ich zastosowaniu.

Większość frezarek charakteryzuje się podobną konstrukcją. Główne komponenty:

 • Łóżko jest podstawowym elementem, który utrzymuje wszystkie zespoły razem. Może być odlewany lub spawany. Obecnie, wersja odlewana jest najbardziej powszechna ze względu na jej wysoką wytrzymałość, sztywność i niezawodność. Wersja spawana nadaje się do urządzeń stosowanych przy obróbce elementów drewnianych. Wynika to z faktu, że podczas frezowania na obrabianym przedmiocie występują mniejsze naprężenia. Łoże jest często wykonane ze stali lub żeliwa.
 • Szyny ślizgowe są integralną częścią każdej frezarki CNC. Element ten charakteryzuje się wysoką dokładnością pozycjonowania i sztywnością. Warto pamiętać, że ruch podstawowych elementów spowodowany jest poślizgiem, dlatego konieczna jest terminowa wymiana smaru.
 • Podstawowym elementem jest wrzeciono. Zapewnia to obróbkę detalu. Przesuwa się ona po prowadnicach, a obrabiany przedmiot jest nieruchomy podczas obróbki. Bardziej złożone modele charakteryzują się tym, że pozycja wrzeciona i stołu, na którym zamocowany jest obrabiany przedmiot, są zmieniane jednocześnie.
 • Magazyn narzędzi służy do automatycznej wymiany narzędzi. Może mieć różną konstrukcję.
 • Większość modeli posiada kilka silników elektrycznych, z których przenoszona jest siła. Przy rozpatrywaniu ich parametrów zwraca się uwagę na moc i zalecane napięcie. W ostatnich latach upowszechniły się silniki 220V, a mocniejsze jednostki są wyposażane w modele 380V.
 • Podstawowym elementem takiej frezarki CNC jest system CNC. To właśnie ona steruje położeniem wszystkich węzłów względem siebie i względem samego przedmiotu obrabianego. Klasyfikacja bloków NC może być przeprowadzana na różnych podstawach.

Warto mieć na uwadze, że istnieje ogromna ilość różnych maszyn specjalnych. Jednym z przykładów jest frezarka i grawerka lub wersja stołowa.

Obszary zastosowania

Zakres zastosowań frezarek CNC jest bardzo szeroki. Dzieje się tak dlatego, że frezowanie i grawerowanie są wykorzystywane do produkcji precyzyjnych produktów, które są bardzo powszechnie stosowane. Główne obszary zastosowań takich frezarek CNC to:

 • Inżynieria mechaniczna. To właśnie w warsztatach przemysłu maszynowego produkowane są korpusy i inne części, które można uzyskać jedynie poprzez frezowanie. Ważnym parametrem w tym zakresie jest przepustowość.
 • Obecnie maszyny tego typu można spotkać w przemyśle AGD. Jednym z przykładów jest produkcja telefonów. Wynika to z faktu, że w tego rodzaju przemyśle ceniona jest wysoka dokładność obróbki i jakość powierzchni oraz stopień automatyzacji procesu.
 • Frezarki i grawerki CNC do metalu są szeroko rozpowszechnione. Tworzony jest wzór, który zdobi powierzchnię. Grawerowanie odbywa się zgodnie z ustalonym programem.
 • Warsztaty w domu. Dziś podobne urządzenia można spotkać również w przydomowych warsztatach, dla których produkowane są specjalne modele. Charakteryzują się one stosunkowo niewielką pojemnością i rozmiarami, a także niższym kosztem.

Ogólnie rzecz biorąc, można zauważyć, że zakres rozważanego sprzętu jest bardzo szeroki. Ten moment zadecydował o powstaniu ogromnej liczby różnych modeli, charakteryzujących się swoimi cechami użytkowymi.

Porady dotyczące wyboru

Istnieje duża liczba różnych modeli frezarek CNC w sprzedaży. Może to utrudnić wybór odpowiedniego modelu do danego zadania. Oto jak powinieneś wybrać frezarkę CNC do metalu:

 • Po pierwsze, brany jest pod uwagę obszar zastosowania. Niezależnie od tego, czy ma być zainstalowany w zakładzie produkcyjnym, czy w przydomowym warsztacie. Od tego w dużej mierze zależą koszty zakupu.
 • Kolejnym kryterium wyboru jest wielkość obrabianych przedmiotów. Duże detale wymagają maszyny o odpowiedniej wielkości.
 • Zwraca się uwagę na to, jakiego rodzaju operacje będą wykonywane. Powszechnie używana tokarka i frezarka CNC do metalu. Może być stosowany do standardowych operacji frezowania i toczenia. Niektóre modele mogą być również używane do wiercenia i wytaczania.
 • Ważny jest stopień automatyzacji procesów. Niektóre modele mogą automatycznie podawać obrabiane elementy do obszaru obróbki, inne wykonują przeładunek. Większość maszyn CNC obrabia tylko kilka płaszczyzn.
 • Dokładność, jaką można osiągnąć za pomocą sprzętu, jest również bardzo zróżnicowana. Zależy to od wielu czynników: dokładności wszystkich elementów, sztywności łoża maszyny itd.
 • Ważna jest wielkość i ciężar konstrukcji. Do instalacji przemysłowych nadają się duże, ważące kilka ton maszyny. Umieszcza się je na specjalnych płytach bazowych. Dla warsztatów domowych odpowiednie są urządzenia o niewielkiej wadze i wymiarach, które instaluje się na podłodze lub na stole czy stole warsztatowym.
 • Ważna jest popularność marki. Produkty znanych producentów są droższe, co wynika z wysokiej jakości produktu. Renomowani producenci bardzo dbają o to, aby maszyny nie trafiały do sprzedaży z poważnymi wadami. Jednocześnie firmy takie inwestują duże środki w rozwój nowoczesnych technologii, co sprawia, że produkt wyróżnia się na tle innych ofert.
 • Nie należy zapominać, że takie urządzenia powinny być objęte gwarancją. Jeśli wady pojawią się w pierwszych latach, nie zawsze jest możliwe ich samodzielne usunięcie.
 • Możliwość rozszerzenia funkcjonalności. Istnieje duża liczba różnych akcesoriów, pozwalających na wykonanie określonej operacji. Dodatkowo, aby zwiększyć dokładność obróbki, można zastosować specjalne akcesoria.

Ogólnie rzecz biorąc, tylko ekspert może określić najbardziej odpowiednią konstrukcję maszyny. Na rynku dostępne są uniwersalne urządzenia, które nadają się do większości operacji.

Istnieje opinia, że można taką konstrukcję wykonać samemu.

Należy wziąć pod uwagę, że wersja domowa charakteryzuje się mniejszą wydajnością.

Dlatego lepiej jest używać profesjonalnych maszyn CNC, jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości i precyzyjny produkt.