Post

"Jaka wiertarka jest dla mnie najlepsza?" Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie wiertarki akumulatorowej

Podstawy wiertła

 Lekcja 1: To jest ćwiczenie.
Zanim zaczniemy polecać jakie ćwiczenia stosować, powinieneś najpierw zrozumieć podstawy, jeśli chodzi o ćwiczenia. Dla niektórych te informacje mogą wydawać się oczywiste, a jeśli już wiesz wszystko, nie krępuj się przeskoczyć dalej. Ta sekcja istnieje po to, aby wyjaśnić rzeczy tym, którzy są mniej poinformowani, tak abyśmy mogli używać spójnego słownictwa w przyszłości.

Teraz, gdy wszyscy majsterkowicze przeskoczyli do przodu, przejdźmy do rzeczy. Zamierzam ograniczyć tę sekcję do części wiertła, o których musimy wiedzieć, aby wyjaśnić nasz proces rekomendacji. Jeśli jesteś zainteresowany bardziej pełnym wyjaśnieniem zawiłości wierteł, polecam sprawdzenie tego artykułu na wikipedii.

 Nie zamierzamy dostać się zbyt techniczne tutaj
Pierwszy na liście jest silnik; coś, co jestem pewien, że każdy jest zaznajomiony z. Elektronarzędzia - zwłaszcza wiertarki - mają głównie jeden z dwóch typów: silnik szczotkowy lub bezszczotkowy. Różnice między nimi są na tyle duże, że moglibyśmy poświęcić temu tematowi cały artykuł (i moglibyśmy), więc po prostu będę się streszczał.

Silniki szczotkowe są tańsze i mają kilka wad, takich jak hałas i wydzielanie ciepła. Silniki bezszczotkowe są droższe, ale mają dodatkowe zalety, takie jak bycie lżejszym i bardziej wydajnym. Jeśli masz dodatkową moc wydawania pieniędzy, polecam wiertarkę bezszczotkową.


Idąc dalej napotkasz dwie główne cechy, których nie ma we wszystkich typach wiertarek. Pierwszą z nich jest przełącznik wyboru biegów, który jest również nazywany przełącznikiem prędkości lub przełącznikiem prędkości, i tak jak sugeruje nazwa, jest on używany do wyboru wysokiego momentu obrotowego lub wysokiego przełożenia prędkości.

Drugi to kołnierz sprzęgła, lub kołnierz uchwytu, i ma nieco bardziej złożoną funkcję. Kołnierz ma zazwyczaj 10 do 20 numerowanych pozycji i jedną pozycję oznaczoną ikoną wiertła. Kontroluje on poziom momentu obrotowego, przy którym silnik rozłącza się z uchwytem.

 Ustaw w trybie wiercenia, aby uzyskać maksymalną moc!


Niższe liczby odpowiadają niższemu momentowi obrotowemu, więc jeśli pracujesz nad czymś, czego nie chcesz uszkodzić, wiertarka sama się zatrzyma. Zwykle jest to sygnalizowane dźwiękiem kliknięcia. Ikona wiertła odpowiada trybowi wiercenia, który jest używany do robienia otworów i przekazuje cały moment obrotowy do uchwytu bez odcięcia.

Przed kołnierzem sprzęgła znajduje się uchwyt wiertarski. Istnieją dwa główne typy i oba działają zupełnie inaczej. Poświęciliśmy uchwytowi całą sekcję poniżej, abyśmy mogli omówić go bardziej szczegółowo.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest akumulator. Większość producentów posiada system baterii dla swoich narzędzi, ale poza tym baterie są bardzo podobne. Wszystkie one używają bezpiecznych, lekkich akumulatorów litowo-jonowych, więc różnice są znacznie bardziej techniczne. Wystarczy wiedzieć, że wyższe napięcie oznacza wyższą moc, a wyższe natężenie prądu oznacza dłuższy czas między kolejnymi ładowaniami.

Uchwyt szybkozmienny VS uchwyt 3-szczękowy
 Wszechstronność vs. Wydajność

Gwiazdą programu jest uchwyt wiertarski, znajdujący się na końcu wiertarki, przed kołnierzem uchwytu. Istnieją dwa rodzaje uchwytów, które mają swoje własne elementy; ćwierćcalowy uchwyt szybkowymienny i uchwyt trójszczękowy, który ma zazwyczaj szerokość 3/8 cala.

Uchwyt 3 szczękowy jest najczęstszym i najbardziej uniwersalnym, ponieważ może napędzać każdy bit, który ma mniej więcej okrągły wał. Ten uchwyt ma dwie części, którymi się zajmujemy: szczęki, których jest 3 na nazwę, oraz tuleję lub kaptur.

Tuleja obraca mechanizmem, który wysuwa lub chowa szczęki, dzięki czemu może on chwycić wałek bitu. Gdy dokręcisz tuleję, szczęki chwycą włożony bit i wydadzą dźwięk grzechotki, aby wskazać, że jest bezpiecznie. Upewnij się, że szczęki zazębiają się z płaską lub gładką częścią wału. W przeciwnym razie ryzykujesz, że bit się wyślizgnie, uszkadzając go i ewentualnie Twoją wiertarkę.

 Zdarza się to częściej niż myślisz
Uchwyty ćwierćcalowe są najczęściej spotykane w wkrętarkach udarowych i elektrycznych. Uchwyt ćwierćcalowy jest przeznaczony do szybkiej wymiany bitów. Posiadają sześciokątny wałek z wycięciem do mocowania bitu. W uchwycie znajduje się pasujący otwór i kołnierz, który wsuwa trzpień zabezpieczający bity przez wspomniane nacięcie. Uchwyty te są mniej uniwersalne, ale ich obsługa jest znacznie szybsza.

Niektóre wiertła pozwalają nawet na wkładanie bitów bez manipulowania kołnierzem, ale niestety mechanizm do tego jest obecnie opatentowany, więc tylko kilka marek ma tę funkcję. Aby włożyć lub wyjąć końcówkę w tego typu uchwycie wystarczy pociągnąć kołnierz do przodu, aby schować trzpień i włożyć końcówkę.


Rodzaje konstrukcji

Kiedy idziesz do lokalnego sklepu z narzędziami, aby wybrać wiertarkę, szeroki wybór może przyprawić o zawrót głowy. Wiertarko-wkrętarka, wiertarka udarowa, klucz udarowy, wiertarka do suchej zabudowy, pistolet do wkręcania śrub, wiertarka udarowa i niezliczone inne. Wiele z nich nie ma zastosowania dla przeciętnego domowego majsterkowicza, więc skupimy się tylko na trzech, które są:

  • Wiertarko-wkrętarki
  • Wkrętarki udarowe
  • Pistolety do wkręcania/ wkrętarki elektryczne
  •  Zwykła wiertarka
  • Wiertarko-wkrętarki

Pierwszy z nich to najbardziej powszechny typ wiertarki: Wiertarko-wkrętarka. Jak sama nazwa może sugerować, wiertarko-wkrętarka jest przeznaczona do wiercenia otworów i wkręcania śrub. Posiadają one 3 szczękowy uchwyt o średnicy 1/2 cala lub 3/8 cala. Konstrukcja uchwytu pozwala wiertarko-wkrętarkom na użycie prawie każdego bitu, który można znaleźć w sklepie z narzędziami.

Włączenie przełącznika biegów i regulowane sprzęgło pozwalają na wyższy poziom precyzji i ostrożności. Pracujesz nad czymś delikatnym? Przełącz na bieg pierwszy i wybierz niskie ustawienie sprzęgła. Musisz zbudować pomost lub wyczyścić podłogę szczotką do wiercenia? Przełącz na bieg drugi i zrób to w mgnieniu oka.

Dla przeciętnego człowieka lub początkującego majsterkowicza, wiertarko-wkrętarka jest moją rekomendacją. Są proste, uniwersalne i często dostarczane z akumulatorem lub innymi akcesoriami po obniżonej cenie.

 Wiertarko-wkrętarki udarowe dają z siebie wszystko
Wkrętarki udarowe
Następnie mamy mojego osobistego faworyta: Wkrętarkę udarową. Być może zastanawiasz się, dlaczego nazywa się ją "udarową". Jest tak dlatego, że wykorzystuje ona mechanizm młota i kowadła do napędu uchwytu wiertarskiego.

W przeciwieństwie do wiertarko-wkrętarki, która zatrzymuje się, gdy napotka zbyt duży opór, wiertarka udarowa rozłącza się i wykonuje pełny obrót przed ponownym włączeniem. Tworzy to coś, co w fizyce nazywa się impulsem i ma większą siłę napędową niż w przypadku, gdy silnik jest normalnie włączony. Jeśli kiedykolwiek miałeś zakleszczoną nakrętkę i musiałeś uderzać młotkiem w oponę, aby ją poluzować, to ten efekt powinien być Ci znany.

Preferuję wkrętarki udarowe do większości zadań ze względu na prędkość, z jaką pracują i jak szybko mogę wymieniać bity. Funkcja ta eliminuje kłopot przy małych pracach, takich jak układanie półek lub sprzątanie łazienki. W przypadku większych prac, takich jak układanie nowego pokładu, zapewnia, że każda śruba zostanie włożona za pierwszym razem, za każdym razem.

Pistolety do wkrętów/wkrętarki elektryczne
Ostatnim narzędziem jest prawdopodobnie najwygodniejsza "wiertarka": Elektryczny śrubokręt. Zmniejszają one moc w zamian za mniejszą wagę i kompaktową konstrukcję. Ogólnie rzecz biorąc, są one sprzedawane do użytku przy montażu masowo produkowanych mebli i podobnych lekkich prac.

Lekka konstrukcja jest również dobra dla osób, które mogą mieć problemy z ciężarem pełnej wiertarki. Posiadają one również uchwyt podobny do uchwytów wiertarek udarowych. Prowadzi to do najlepszego połączenia cech dla lekkiego użytku domowego. Tylko nie oczekuj, że pomoże Ci ona w montażu uchwytu ściennego do nowego telewizora z płaskim ekranem.

Zazwyczaj posiadają one również mniejsze baterie, więc nie działają tak długo jak większe wiertarki. Niektórzy producenci mają nawet różne typy baterii dla mniejszych urządzeń. Te mniejsze baterie zazwyczaj nie są kompatybilne z resztą systemu baterii, co może być problematyczne.


W tym artykule wspomnieliśmy mimochodem o kilku innych czynnikach. Takich jak waga, cena i baterie. Istnieje również kilka dodatkowych czynników, o których nie wspomnieliśmy, takich jak jakość i niezawodność. W tej części zajmiemy się wszystkimi z nich w następującej kolejności:

Jakość i niezawodność

  • Baterie
  • Cena
  • Waga
  • Jakość i niezawodność

 To nawet nie jest najgorszy produkt, jaki widzieliśmy
 

Tania stal zatrzaskuje się jak metalowa wykałaczka!

Tanie wiertła są często miernej jakości w najlepszym przypadku. To samo odnosi się do bitów, które mogą być zawarte. Możesz powiedzieć: "To wszystko stal. Jak złe mogą być?" i odpowiedź jest bardzo zła. Często są one chip lub złamać bardzo szybko pod intensywnego użytkowania wymagających stałej wymiany.