Post

Sprężone powietrze jest gdzie?!

Sprężone powietrze można znaleźć w wielu miejscach, od ręcznej pompki rowerowej po sprężarki odśrodkowe zasilające produkcję elektroniki. Sprężone powietrze występuje również w wielu procesach, z którymi stykamy się na co dzień. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Pralnia chemiczna: Od lat 50. XIX wieku pranie chemiczne było sposobem na chemiczne czyszczenie ubrań, które są zbyt delikatne dla tradycyjnych metod prania. Dziś jest to nadal popularny sposób traktowania delikatnych tkanin, choć przy użyciu bardziej zaawansowanych procesów i sprzętu. Po przejściu przez cykl "prania" z obróbką rozpuszczalników chemicznych, ubrania są następnie "suszone" w cyklu z suchym, czystym sprężonym powietrzem.

Jest to zasadnicza część procesu czyszczenia na sucho i konieczne jest, aby używane powietrze było całkowicie suche i wolne od wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie oddziaływać na wszelkie ślady rozpuszczalnika.

Chłodzenie: Każda lodówka zawiera mały kompresor, który zasila to chłodne urządzenie. Sprężarka podnosi ciśnienie pary chłodniczej, powodując jej nagrzewanie i unoszenie się przez wężownicę na zewnątrz lodówki. Gorąca para ochładza się w momencie wejścia do lodówki, absorbując ciepło z otaczającego powietrza i skutecznie obniżając temperaturę wewnątrz. Sprężarka kontynuuje ten cykl, aby utrzymać niską i stabilną temperaturę.

Produkcja szkła: Kiedy myślisz o produkcji szkła, sklepy rzemieślnicze mogą przyjść na myśl. Ale słoiki, w których przechowujesz dżem, majonez i ogórki w swojej lodówce, nie są ręcznie dmuchane. Ten rodzaj szkła jest często produkowany masowo z pomocą sprężonego powietrza.

W metodzie blow and blow sprężone powietrze jest używane do formowania stopionego szkła w butelki o wąskich szyjkach. Słoiki są zwykle wykonywane metodą prasowania i wydmuchiwania, ale obie wymagają maszyn formujących zasilanych sprężonym powietrzem. Huty szkła często posiadają wiele sprężarek i mogą zużywać dziesiątki tysięcy cfm każdego dnia. Następnym razem, gdy otworzysz butelkę piwa lub słoik z galaretką, pomyśl o sprężonym powietrzu, które zostało użyte do produkcji tego pojemnika.

Rollercoastery: Ok, więc prawdopodobnie nie wchodzisz w interakcję z rollercoasterem codziennie - myślimy. Bez względu na to, czy to Ty krzyczysz z radości, czy o życie - sprężone powietrze zapewnia Ci bezpieczeństwo od momentu zapięcia pasów do momentu, gdy hamulce sprowadzą Cię gładko na pokład.

Bramki pneumatyczne i hamulce pneumatyczne mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na rollercoasterze. Bramki powietrzne zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przed niebezpieczeństwem, gdy kolejka jest w ruchu. Pneumatycznie sterowane spod torów, niezawodne sprężone powietrze zapewnia, że te bramki otwierają się tylko wtedy, gdy jest czas na wejście lub zejście z kolejki. Hamulce pneumatyczne wykorzystują powietrze do wytworzenia tarcia pomiędzy podstawką a szyną. Inne systemy hamulcowe, takie jak hamulce magnetyczne, nadal potrzebują sprężonego powietrza do kontroli procesu.

Tak więc, masz to. Nawet jeśli tego nie zauważasz, sprężone powietrze i gaz codziennie wkraczają w Twoje życie. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami z blogu Compressed Air? Zapisz się na nasz cotygodniowy biuletyn i nie przegap żadnego wpisu.