Post

Frezy do drewna - rodzaje i zastosowanie

Obróbka wyprodukowanych części za pomocą frezarki oferuje wiele możliwości. Niezbędne rowki i wyżłobienia w różnych kształtach są niezbędne do uzyskania wysokiej jakości wykończenia. Ręczna obróbka drewna odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest frez. Każdy rodzaj działania przewiduje odrębny rodzaj stosowanego oprzyrządowania.

Treść artykułu:

 • 1 Klasyfikacja i rodzaje frezów do obróbki drewna
 • 2 Frezy czołowe
 • 3 Frezy krawędziowe do drewna
 • 4 frezy do rowkowania w drewnie
 • 5 frezów kopiujących
 • 6 Konstrukcje frezów i ich wpływ na technikę frezowania
 • 7 Rodzaje konstrukcji kutrów
  • 7.1 Wykonane
  • 7.2 Z indeksowanymi krawędziami tnącymi
  • 7.3 Monolityczne
 • 8 Rodzaje ostrzy młynków
 • 9 funkcjonalnych zestawów frezów
 • 10 Wnioski
 • 11 Jak dobrać frezarkę do drewna do mojej frezarki ręcznej?

Klasyfikacja i rodzaje frezów do drewna

Elektronarzędziem do obróbki tarcicy jest ręczna frezarka górnowrzecionowa. Powierzchnie elementów wykonanych z drewna podlegają obróbce przy użyciu specjalnych przystawek. W przypadku produktów, które wymagają rowków, wgłębień i zagłębień, konieczne jest użycie frezarki do drewna. Przed rozpoczęciem pracy należy zakupić narzędzia przeznaczone do określonego celu, zgodnie z konfiguracją obrabianego przedmiotu.

Wybór narzędzia do obróbki drewna jest dokonywany w zależności od specyfikacji obrabianego przedmiotu. Profesjonaliści mają duże doświadczenie i umiejętności, aby używać odpowiedniego sprzętu. Przecinarka do drewna ma wiele zastosowań:

 • W obróbce krawędziowej stosuje się ją do łączenia obrabianych przedmiotów poprzez łączenie rowków.
 • Wykonywanie nacięć użytkowych, montaż zawiasów i innych elementów mocujących.
 • Dekoracja - w tym przypadku stosuje się wycinarkę do wzorów, lub w procesach na drewnie o złożonych konfiguracjach.

Narzędzie to różni się znacznie pod względem rodzaju konfiguracji i przeznaczenia. Przed przystąpieniem do obróbki drewna należy określić rodzaj i gatunek półfabrykatów. Jednostka miary ogona jest w milimetrach lub calach, w zależności od rodzaju użytej frezarki. Często wybierane są frezy o średnicy od 6 do 12 mm. Używanie calowej tulei zaciskowej i milimetrowego chwytu jest niedopuszczalne, ponieważ może to spowodować uszkodzenie sprzętu lub obrażenia ciała.

Producenci zestawów przewidują różne modyfikacje. Na rynku budowlanym dostępna jest szeroka gama frezów ręcznych, w zależności od zastosowania i użytego materiału. Frezy ręczne mogą być stosowane do obróbki tworzyw sztucznych i metalu, ale najczęściej używane są w obróbce drewna. Podstawowe odmiany do obróbki drewna.

 • Rowkowanie, wgłębianie wykonuje się za pomocą frezów końcowych.
 • Rowkowanie, które jest używane cylindryczny frez drewna przetwarza wymagane prostokątny rowek.
 • Kształtowe frezy do drewna stosowane są w kształtowanych wgłębieniach i krawędziach, aby nadać produktowi niepowtarzalny charakter.
 • Przyrządy krawędziowe wykonane są w konstrukcji łożyskowej, co umożliwia wykonanie detalu według szablonu.

Ważne jest, aby pamiętać, że obecność łożyska w routerze ręcznym oznacza jego konserwację. Konieczne jest nasmarowanie elementu obrotowego cienką warstwą smaru, czynność tę wykonuje się, gdy pożądana jest przedłużona trwałość narzędzia.

Frezarki czołowe

Frezy końcowe są podobne w budowie i wyglądzie do zwykłych wierteł. Różni się on tym, że nie ma stożka na końcu frezu. Zęby tnące są wykonane pod kątem 90 stopni na powierzchni czołowej. Ta cecha konstrukcyjna pozwala na wykonywanie różnych operacji. Do głównych rodzajów wykonywanych prac należą:

 • Wykonywanie wyrobów z rowkami o określonej głębokości, otworami przelotowymi.
 • Produkty do cięcia.
 • Wiercenie lub obróbka krawędziowa części.

Główną funkcją frezarki ręcznej jest wykonywanie rowków pod zamki i zawiasy montowane w drzwiach. Zestaw charakteryzuje się uniwersalnością, przy odpowiednim sprzęcie i mądrym podejściu można wykonać wiele ciekawych elementów.

Frezarki krawędziowe do drewna

Frezarki krawędziowe służą do wykonywania wszelkiego rodzaju krawędzi i wgłębień. Obrabiane elementy z drewna można obrabiać za pomocą frezarek krawędziowych. Typ krawędziowy jest najczęściej stosowany i ma wiele modyfikacji:

 • Zestawy profilujące obrabiają elementy w taki sposób, aby nadać krawędziom wymagany kształt.
 • Krawędziarki zaokrąglają krawędź obrabianego przedmiotu o ćwierć obwodu.
 • Stożkowe fazują krawędzie, których kąt wynosi często 45 stopni.
 • Elementy w kształcie tarczy służą do fazowania, umożliwiając w ten sposób późniejsze łączenie.
 • Fazowane krawędzie są obrabiane z krawędzi elementu, pozostawiając jedną czwartą wysokości.
 • Frezy kołnierzowe służą do wycinania rowków, które są wycinane po ćwierćokręgu.

Frezarki do krawędzi drewna używane do frezowania ręcznego są często wyposażone w łożysko, którego funkcją jest ograniczenie głębokości wymaganego wykończenia. Regulacja zasięgu obszaru obróbki odbywa się poprzez przestawienie regulacji na samym narzędziu. Obróbka masywnych detali wymaga wielu prób. Frezarka ręczna służy do obróbki drewna w kilku etapach, aż do momentu zadziałania łożyska oporowego.

Frezy do rowkowania w drewnie

Głównym przeznaczeniem frezarki do drewna jest wykonywanie rowków przy użyciu ręcznych elektronarzędzi. Istnieje wystarczająco dużo różnych rodzajów załączników, frez do rowków, pozwala na wykonywanie czynności związanych z drewnem z ręcznym routerem. Główne rodzaje frezów do szczelin:

 • Spiralne, przypominające wiertło, uformowane ze spiralną krawędzią typu zewnętrznego. Umożliwiają one produkcję elementów z nacięciami i rowkami pod kątem prostym.
 • Stożkowe - wykonane z zaokrąglonym końcem.
 • Stożkowe - często używane do prac planarnych.
 • Stożkowe - umożliwiają wykonanie wgłębień o wymaganej strukturze.
 • "frezy w kształcie litery T, do jaskółczego ogona.
 • Przy łączeniu dużych elementów drewnianych stosuje się frezy kombinowane.

Większość typów jest wykonywana w formacie litym, rzadziej spotyka się oprzyrządowanie wykonane z twardego stopu metalu.

Kopiowanie frezów

Najrzadziej stosowanym rodzajem przyrządów do obróbki drewna przy użyciu narzędzi ręcznych są frezy kopiujące. Charakterystyczną cechą jest wiele różnych elementów tnących, różne rozmieszczenie łożysk osiowych oraz niewielkie wymiary. Głowica frezarki do obróbki drewna jest ustawiona w kształcie łuku. Zagłębianie się w przedmiot obrabiany zależy od kąta obróbki.

Zastosowanie narzędzia w szablonie pozwala na osiągnięcie pożądanego rezultatu przy obróbce drewnianych elementów. Frezarka ręczna musi być używana z precyzją i ostrożnością, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia obrabianego przedmiotu lub urządzeń elektrycznych.

Konstrukcje frezów i ich wpływ na technikę frezowania

Rozważane narzędzia są podzielone na kilka głównych kategorii, sklasyfikowanych według ich rodzaju i przeznaczenia. Spełniają one swoją funkcję nie tylko pod obciążeniem osiowym, ale również mają zdolność do przemieszczania się podczas pracy, dzięki obecności krawędzi bocznych. Krawędzie tnące, a raczej ich liczba, mają bezpośredni wpływ na jakość pracy wykonywanej przez frezarkę ręczną.

Narzędziem używanym do obróbki jest zazwyczaj ręczna frezarka. Istnieją środki wykonawcze typu koronowego, pozwalają one na wykonywanie prac przy użyciu zwykłej wiertarki. W tym przypadku głowica frezarki, używana w drewnie, pełni rolę obróbki krawędzi, wykonując proste otwory.

Nóż do frezarki do drewna

Głowica frezarki

Formowanie i wykonywanie produktów z rowkami o wymaganej głębokości, wymiarach odbywa się za pomocą frezów końcowych. Ostrza stosowane we frezach do drewna są poddawane dużym obciążeniom. Dzięki zastosowaniu łożysk zapobiega się przepracowaniu. Frezy do frezarek ręcznych umożliwiają wykonywanie połączeń drewna w systemie pióro-wpust.

Do wykonania wymaganego otworu w drewnie potrzebny jest frez do zadziorów. W większości przypadków narzędzie to jest wykorzystywane do obróbki pośredniej. Frezy umożliwiają "otwarcie" otworu na wymaganą głębokość, po czym następuje dalsza obróbka.

Rodzaje konstrukcji frezów

Istnieje wiele konstrukcji i odmian oprzyrządowania do ręcznych obrabiarek do drewna. Przy wyborze narzędzia warto zwrócić uwagę na przeznaczenie, urządzenie sprzętu. Istnieją dwa rodzaje ostrzenia frezów - spiralne i proste. Stosowanie prostej formy ostrzenia może prowadzić do szybkiego zniszczenia sprzętu, a produkt końcowy może posiadać wyboje i zadziory.

Do obróbki drewna za pomocą frezarki ręcznej najlepiej użyć narzędzia o spiralnej linii zębów. Jedyną wadą jest niemożność ostrzenia za pomocą improwizowanych środków, aby przywrócić mu dawną ostrość, konieczne jest użycie specjalnego sprzętu. Podczas używania frezów do ręcznej pracy z frezami do drewna należy zwrócić uwagę na kąt ostrzenia. Powierzchnie drewniane najlepiej obrabiać narzędziem o kącie ostrzenia nie większym niż 90 stopni. Efektywne odprowadzanie wiórów zostało uwzględnione w projekcie, tak aby osiągnąć maksymalną wydajność narzędzia.

Budowa frezarki elektrycznej

Schemat montażowy frezarek elektrycznych

Prefabrykowane

Najczęściej spotykanym typem na rynku są prefabrykaty. Składa się z tarana z przyspawanymi krawędziami. Łatwość wykonania sprawia, że są one najbardziej atrakcyjne dla producenta. Stosunkowo niska cena sprawia, że nie trzeba poświęcać czasu na ostrzenie, a w razie utraty ostrości wystarczy wymienić na nową.

Wymienne krawędzie tnące

Frezy z indeksowanymi krawędziami tnącymi. Posiadają wymienne krawędzie tnące, w przypadku utraty ostrości jednej strony noża, możliwe jest odwrócenie narzędzia i kontynuowanie pracy.

Frezy monolityczne

Frezy monolityczne posiadają krawędzie tnące u podstawy. Charakteryzują się wysoką trwałością, ale po krótkiej pracy i późniejszym ostrzeniu część szybko traci swoje właściwości tnące.

Rodzaje ostrzy tnących

Materiały używane do frezów do drewna różnią się na kilka sposobów. Pierwszym rodzajem materiału jest stal szybkotnąca. Produkty, które są wykonane z tego materiału są oznaczone symbolem HSS. Narzędziem ręcznym, przy użyciu tego typu oprzyrządowania, łatwo będzie można obrabiać miękkie drewno. Dzięki zaostrzonym właściwościom zwiększa się prędkość robocza w stosunku do frezu pełnego.

Część tnąca może być wykonana z węglików spiekanych. Takie produkty są oznaczone symbolem HM i są stosowane głównie w obróbce twardego drewna. Ich cechą charakterystyczną jest wytrzymałość i odporność na podwyższone temperatury. Trudno jest jakościowo frezować miękkie gatunki drewna tym typem frezu, ponieważ częstotliwość obróbki jest wyraźnie inna niż w przypadku materiałów szybko tnących.

Funkcjonalne zestawy frezów

Często można spotkać funkcjonalne zestawy składające się z dwóch lub więcej elementów. Obejmuje to akcesoria i nasadki do frezów do drewna. Głównym przeznaczeniem tych zestawów jest obróbka dwóch lub więcej części w celu utworzenia jednego połączenia. W zestawie znajdują się 2 frezy, z których jeden tworzy krawędź wewnątrz elementu, a drugi pozwala na wykonanie rowka.

Istnieją wersje uniwersalne, które dzięki swojej konstrukcji mogą być wykorzystywane do różnych celów. Część składana polega na wymianie ostrzy tnących, a następnie na obróbce drewna.

Posiadanie stołu do przechowywania wszelkiego rodzaju akcesoriów do urządzenia skróci czas wykonywanych czynności, a także istnieje możliwość skonstruowania podobnej frezarki. Poprzez zamontowanie ruchomych ograniczników na stole, rzemieślnik może rozszerzyć zakres zastosowań przy obróbce drewna.

Zastosowania

Wszystkie rodzaje zastosowań wiążą się z niebezpieczną pracą z obracającymi się częściami. Podczas pracy z drewnem ważne jest bezpieczeństwo. Złożonych prac nie można wykonać za jednym razem, a krawędzie frezów muszą być ostrzone, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Rozpoczynając pracę, ważne jest, aby zrozumieć, jakiego typu frezów należy użyć. Narzędzie z kategorii obrzeży jest bardzo powszechne. Ta kategoria pozwala na samodzielne wykonanie prawie wszystkich rodzajów prac stolarskich. Frezarki rowkowe lub cylindryczne są stosowane głównie do wykonywania wgłębień na końcach materiału.

Jak wybrać frez do frezarki ręcznej?

Wybór frezów na rynku materiałów budowlanych jest bardzo bogaty. Przedział cenowy jest zróżnicowany i nie zawsze można się zdecydować na właściwy zakup. Istnieje kilka podstawowych warunków, które muszą być przestrzegane, aby wybrać odpowiedni router do drewna.

 • Jakość. Warto zwrócić uwagę na wygląd części. Produkt powinien być pozbawiony zadziorów, mieć wysokiej jakości gwinty, osadzanie.
 • Wytrzymałość termiczna jest określona w paszporcie, im wyższa, tym lepiej i bardziej niezawodne do dalszego użytkowania.
 • Materiał lutowniczy, jak również połączenie ogona z częścią odpowiedzialną za cięcie.

Jakość lutowania produktu odgrywa ważną rolę podczas pracy z tarcicą. Przy obróbce drewna twardego wymagana jest pewna siła narzędzi. Lut dzieli się na rodzaje i gatunki, a przy zakupie należy zwrócić uwagę na jego jakość w kutrze. Wskazane jest, aby zwrócić uwagę na narzędzie, którego stopień lutu nie jest niższy niż PSr 37,5. Im wyższa liczba, tym lepsza niezawodność i jakość części. Stopień jest określany przez ilość miedzi i srebra. W przypadku łączenia przez spawanie, używanie przecinarki staje się niebezpieczne i nie ma sensu.

Frezy monolityczne powinny być sprawdzane przed użyciem. Jakość metalu jest określana przez karbowanie. Jeśli pojawią się zauważalne rysy lub pęknięcia, narzędzie należy odłożyć na bok. Optymalna twardość metalu jest od 58 jednostek. Jakość pracy wykonywanej przez frezarkę ręczną zależy bezpośrednio od dostępności mocowań i zestawów.

Wybór odpowiedniego narzędzia to właściwa droga do osiągnięcia dobrego rezultatu podczas pracy z drewnem. Frez wykonany dla frezarki do drewna musi spełniać wszystkie normy i być dobrej jakości. Istnieje wiele zestawów do obróbki drewna. Wysokiej jakości zestaw nie tylko gwarantuje wykonanie pracy, ale także jej bezpieczeństwo.