Post

Wiercenie otworu w drewnie zgodnie z wszystkimi zasadami

Jak mogłoby się wydawać, pytanie jest dość proste. Każdy właściciel mieszkania zetknął się z taką pracą. Tak, oczywiście, że tak, jeśli trzeba wywiercić otwór o małej średnicy. Amatorska wiertarka z wiertłem o odpowiedniej średnicy wykona to zadanie bez problemu. Jednak gdy potrzebny jest duży otwór, pojawiają się pewne trudności.

Podczas wiercenia w drewnie uwzględnia się szczególne właściwości materiału. Najczęstszą uciążliwością jest pojawianie się wiórów na wyjściu wiertła z obrabianego przedmiotu. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest mocne przyłożenie klocka drewna do tylnej strony materiału. Wiertło przewierca się przez obrabiany przedmiot i zagłębia się w blok bez odprysków. Zapobiega to również uszkodzeniu stołu warsztatowego lub stołu.

Nie muszę chyba przypominać, że wiercony przedmiot powinien być mocno zamocowany w imadle lub na stole warsztatowym.

Najlepiej jest wywiercić wiertłem otwór w drewnie na niskich obrotach, co jakiś czas usuwając wióry. W przypadku otworów nieprzelotowych stosuje się ograniczniki lub znaczniki. W warunkach domowych może to być pasek taśmy na wiertle lub gumowy pierścień. Stosowane są również prefabrykowane ograniczniki wejścia wiertła, takie jak kostka o określonej wielkości powierzchni czołowej i przewierconym środku otworu.

Jeśli trzeba wykonać otwór o dużej średnicy, można użyć wiertła piórowego lub wiertła koronowego. Zwykła wiertarka z wiertłem piórowym wywierci otwór o średnicy 3,5 centymetra, natomiast z wiertłem koronowym średnica otworu wyniesie około 6 centymetrów.

Istnieje kilka sztuczek dotyczących wiercenia otworów pod śruby. Najpierw należy wywiercić otwór pod łeb śruby, pogłębić go i użyć wiertła o mniejszej średnicy do wykonania otworu prowadzącego dla śruby. Jeśli trzeba wywiercić wiele wkrętów z łbem stożkowym, należy użyć kombinowanego wiertła do pogłębiania, które umożliwia szybkie pogłębianie i jednoczesne wiercenie otworów prowadzących wkręty.

Przed przystąpieniem do wiercenia należy zaznaczyć środek otworu pilnikiem do paznokci lub zwykłym gwoździem. Jeżeli mają być wiercone otwory o dużej średnicy, środek otworu należy wywiercić wiertłem o małej średnicy, aby wiertło nie zjeżdżało na bok. Upewnij się, że wiertło jest odpowiednio naostrzone, w przeciwnym razie może ono rozerwać drewno i będziesz musiał użyć większej siły.

Więcej informacji na: http://amnarzedzia.pl