Chłodnicze osuszacze powietrza - podstawowe informacje
Sprężone powietrze zawiera naturalnie występującą wilgoć, która może negatywnie wpływać na zastosowania wymagające powietrza pozbawionego wilgoci. Osuszacze są powszechnym rozwiązaniem służącym do usuwania wilgoci. Jedną z najpopularniejszych opcji jest chłodniczy osuszacz powietrza, ponieważ umożliwia osiągnięcie akceptowalnego punktu rosy w ogólnych zastosowaniach przemysłowych.
Jak działają chłodnicze osuszacze powietrza?
Zasada działania osuszaczy chłodniczych jest podobna do działania domowych lodówek lub domowych systemów klimatyzacji. Sprężone powietrze jest schładzane w wymienniku ciepła powietrze-czynnik chłodniczy do temperatury około 35°F, w której wilgoć skrapla się i jest odprowadzana. Wymiennik ciepła powietrze-powietrze jest używany zarówno do wstępnego schłodzenia powietrza wchodzącego, jak i do ponownego ogrzania powietrza wychodzącego z osuszacza. Sprężone powietrze opuszczające osuszacz ma ciśnieniowy punkt rosy o wartości od 35 do 50°F.
Nierecyklingowe chłodnicze osuszacze powietrza
W osuszaczu chłodniczym bez recyrkulacji czynnik chłodniczy krąży w układzie w sposób ciągły. Ponieważ zarówno przepływ sprężonego powietrza, jak i temperatura otoczenia ulegają zmianom, często stosuje się zawór obejściowy gorącego gazu, aby regulować temperaturę czynnika chłodniczego, a jednocześnie zapobiegać zamarzaniu w układzie.
W większości konstrukcji czynnik chłodniczy odparowuje w wymienniku ciepła powietrze-czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy jest następnie skraplany po sprężeniu w wymienniku ciepła powietrze-woda lub woda-czynnik chłodniczy. Taka konstrukcja zapewnia szybką reakcję na zmiany obciążeń roboczych.
Chłodnicze osuszacze powietrza o zmiennej prędkości obrotowej
Większość systemów sprężonego powietrza nie działa w warunkach statycznego przepływu i temperatury. W celu dostosowania zużycia energii przez osuszacz do zapotrzebowania na powietrze można zastosować układ chłodniczy o zmiennej prędkości obrotowej, który steruje pracą sprężarki czynnika chłodniczego w warunkach zmniejszonego obciążenia i niższej temperatury. Zapewnia to znaczne oszczędności kosztów operacyjnych w porównaniu z osuszaczami bez recyrkulacji.
Zalety chłodniczych osuszaczy powietrza
- Niski początkowy koszt kapitałowy
- Stosunkowo niskie koszty eksploatacji
- Niskie koszty konserwacji
Dowiedz się więcej o chłodniczych osuszaczach powietrza, ich zaletach i technologii. Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze rozwiązanie dla Twoich zastosowań? Zostaw nam komentarz poniżej, a ekspert ds. produktów skontaktuje się z Tobą, aby udzielić Ci więcej informacji.