Kiedy powinieneś użyć młotu pneumatycznego?
Młot pneumatyczny to przenośne urządzenie zasilane sprężonym powietrzem. Ze względu na charakter pracy, wykorzystywane są do bardziej wymagających zadań, takich jak naprawa nawierzchni drogowych czy ciężkie prace remontowo-budowlane. Kiedy warto skorzystać z takiego narzędzia?
Jednym z częstych zastosowań jest usuwanie nawierzchni bitumicznych i cementowych z jezdni i chodników. Sam proces wymaga dużego wysiłku ze względu na twardość materiału, młot pneumatyczny pozwala nam na cięcie i kruszenie jednolitej nawierzchni w łatwe do usunięcia fragmenty.
Młot pneumatyczny może być wykorzystywany do wykonywania otworów i kanałów technicznych w betonowych ścianach, posadzkach i innych powierzchniach. Ze względu na wielkość i ciężar narzędzia, może być konieczna praca w zespole dwuosobowym, szczególnie przy pracach pod dużym kątem, może być konieczna pomoc w prawidłowym prowadzeniu narzędzia.
Lekki, poręczny młot pneumatyczny może być używany do usuwania farby z elementów metalowych i kamiennych. Większe młoty mogą być podłączane do koparek lub ciągników rolniczych i wykorzystywane w przemyśle górniczym i kamieniołomach.
Młot pneumatyczny jest przydatnym narzędziem do wykonywania otworów w elementach kamiennych i betonowych (np. do mocowania kotew zbrojeniowych, wykonywania kanałów kablowych). Podczas wiercenia możliwe jest uszkodzenie kamiennych elementów wykończeniowych.
Młot pneumatyczny umożliwia zarówno wiercenie jak i kucie. Charakterystyka pracy pozwala na wykonywanie tysięcy obrotów na minutę przy stosunkowo niewielkiej sile uderzenia, co ułatwia naruszanie struktury betonu lub cegły. Dzięki temu wiercenie otworu jest łatwiejsze niż przy użyciu konwencjonalnego narzędzia.
Młot pneumatyczny posiada dźwignię zabezpieczającą zawór narzędzia, dzięki czemu może być stosowany do standardowych wierceń na powierzchniach drewnianych i metalowych. Mimo wysokiej ceny takiego sprzętu, nadaje się on raczej do obróbki twardych materiałów, takich jak beton, nawierzchnie asfaltowe czy kamień.
Istnieje wiele zalet korzystania z młotów pneumatycznych. Mogą być one montowane na lekkich samochodach ciężarowych, które są w stanie zapewnić odpowiednie ciśnienie sprężonego powietrza - taka instalacja będzie wymagała niewielkich przeróbek. Wysoki stosunek mocy do wagi sprawia, że są one bardziej wygodne w oszczędzaniu miejsca w porównaniu z młotami hydraulicznymi.
Młotek igłowy, jak to działa?
Młotek igłowy jest dalekim kuzynem ergonomicznego i zbudowany jest z 3 części:
- głowicy urządzenia wraz z igłami,
- rękojeści (możliwe jest spersonalizowanie długości),
- uchwyt.
Zasada działania jest prawie taka sama jak w przypadku ergonomicznego. Różnica polega na tym, że siła uderzenia jest rozłożona na 18 igieł, a nie tylko na dłuto lub nóż. Uderzenie generowane przez tłok wprawia igły w drgania i delikatnie usuwa rdzę. Kawałki rdzy są odrywane i spadają z podłoża w dół. Igły są zamocowane blisko siebie, aby skoncentrować działanie maszyny i zapewnić usuwanie rdzy bez dotykania zdrowych części.
Młotek igłowy posiada ergonomiczny uchwyt z serii v1, który zapewnia optymalną kontrolę podczas pracy.
Długość (64cm) jest idealna, aby pozostawać w wygodnej odległości, chroniąc się przed wiórami podczas pracy i zapewniając dobrą widoczność podczas usuwania rdzy.