Post

Narzędzia udarowe, młotki, młoty

Jest coś bardzo satysfakcjonującego w wbijaniu gwoździ lub uderzaniu młotkiem w dłuto, gdzie odrywa się idealny kawałek drewna. Młotki i młoty oferują stolarzom wspaniałą okazję do tworzenia własnych narzędzi. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Zrobiłem kilka narzędzi i uwielbiam ich używać. Młotki stolarskie są proste do wykonania i mogą służyć przez całe życie (więcej na ten temat później). Dobre młotki są łatwe w obsłudze i przyjemne w użyciu. Mam tylko kroplę w wiadrze rodzajów narzędzi uderzających dostępnych dla współczesnego rzemieślnika, ale każdy z nich jest często używany.


Gwóźdź na magnesie, przedstawiony na zdjęciu po lewej stronie, to gwóźdź, który znalazłem w zagrodzie mojego piątego pradziadka. Jest to kuty gwóźdź z XVIII wieku, użyty przy budowie jego pierwszej zagrody w 1756 roku. Rozpoznałby większość narzędzi w moim obecnym warsztacie (metalowe strugi to "nowe" wynalazki, ale wiedziałby co to jest), ponieważ narzędzia do ręcznej obróbki drewna nie zmieniły się zbytnio w ciągu 270 lat od tamtego czasu. Trzymam ją obok moich młotków, aby przypominała mi o tym, co było wcześniej i aby pamiętać o pomysłowości, odporności i harcie ducha naszych przodków.

Młotki
Moje młotki są używane przy każdym projekcie. Widziałem ludzi z dziesiątkami młotków, ale ja wolę trzymać tylko te, których potrzebuję i będę używał regularnie. Mój Vaughan 16 OZ Octagon Hammer jest bardzo ładny. Kupiłem go w 2012 roku w lokalnym sklepie z narzędziami, ale miał problem z "śpiewaniem". Niektóre młotki wykonane z hartowanej stali śpiewają lub dzwonią po uderzeniu. Niektórzy ludzie po prostu akceptują to, a inni, jak ja, uważają to za nieco denerwujące. Szukałem rozwiązania tego problemu przez jakiś czas, ale w końcu wymyśliłem sposób. Ponieważ to pazur "śpiewa", pomyślałem, że może trochę kleju CA na czubku pazura wytłumi to zjawisko. Tak też się stało, o jakieś 70%. Mogę żyć z mniejszą głośnością i nie jest to już problemem. Mam nadzieję, że klej nie odpadnie po dłuższym użytkowaniu, dam wam znać jak to się stanie, ale na razie cieszę się łagodniejszymi utworami, które produkuje.

Młotek mosiężny 7 oz. Homemade Brass hammer (styczeń 2015) był naprawdę świetnym dodatkiem do mojego zestawu młotków. Pisałem o nim na blogu tutaj i używam go jako mojego głównego regulatora żelazka samolotowego. Jest on również używany za każdym razem, gdy nie chcę mar powierzchni metalowego obiektu, który uderzam.

 

Młotki
Istnieje niezliczona ilość różnych młotków do różnych zastosowań. Ja jednak skoncentruję się tylko na kilku typach, które posiadam.

Swoje pierwsze młotki wykonałem w 2010 roku z twardego klonu, który kupiłem w tartaku. Pierwszym z nich był mały młotek, taki jak na zdjęciu powyżej, wykonany na podstawie artykułu w starym magazynie o obróbce drewna. Głowicę zlaminowałem z trzech kawałków klonu. Używałem tego pierwszego młotka na moich pierwszych zajęciach w Szkole Stolarskiej, podczas których robiłem jaskółcze ogony. Podczas rąbania drewna głowica eksplodowała na 3 różne części (moje rozumienie klejenia było jeszcze w początkowej fazie). Z zażenowaniem rozejrzałem się dookoła, czy ktoś nie zauważył tej wpadki (siedziałem w najbardziej tylnej ławce) i na szczęście nikt nie zauważył. Tylko uchwyt ocalał.

Mniej więcej w tym czasie udało mi się zdobyć pień klonu, który mój tata ściął na posesji, gdzie dorastałem. Uformowałem tę główkę i założyłem na ocalałą rękojeść, która służy mi do dziś. Drugi mały młotek zrobiłem tak samo jak pierwszy, z tym, że użyłem solidnego kawałka hikory uratowanego z domu dzieciństwa mojej żony Beth. W dzieciństwie hikor był miejscem, w którym huśtało się drzewo i przyniósł jej wiele szczęśliwych wspomnień, ale drzewo zostało obalone przez burzę. Ten młotek podobał mi się trochę bardziej, ponieważ hikora była twarda jak gwoździe i ważyła więcej niż wersja z miękkiego klonu. Od tego czasu zaczęliśmy używać pierwszego młotka w naszej kuchni do rozbijania piersi kurczaka na płasko.

Drugi młotek, który zrobiłem, powstał w tym samym czasie i w ten sam sposób, co pierwszy "eksplodujący" młotek i jest używany do moich najcięższych zadań. Działa świetnie i czas pokaże, czy spotka go ten sam los co pierwszy. Wytrzymał już 10 lat, więc myślę, że jestem dobrej myśli.

Trzecim młotkiem jest młotek Estwing 12 oz. z miękką główką. Używam go jako młotka do "martwego uderzenia", nawet jeśli tak naprawdę nim nie jest. Podoba mi się jego waga i to, że wykonuje pracę, której potrzebuję. Przyznaję, że nie wykonałem jeszcze żadnych naprawdę "dużych" prac, które wymagałyby tego rodzaju perswazji (z wyjątkiem stołu warsztatowego Roubo z dzielonym blatem), więc być może będę musiał uciec się do prawdziwego młotka "dead blow" w tym przypadku.

Na koniec, mam młotek klonowy do tokarki, którego używam do bezlitosnego uderzania w środek tokarki, aby ustawić go w toczonym kawałku. Młotek "bierze na siebie" i uszkadza się przy każdym użyciu, aby uchronić moje centrum przed uszkodzeniem.


Sanie
Co można powiedzieć o młotach saneczkowych, są ciężkie i "namawiają" rzeczy do ruchu. Są nieocenione przy rozłupywaniu pni i obróbce surowego drewna. Sanie 4 lb. mam od chyba 30 lat i nie pamiętam skąd je mam. Młot udarowy o wadze 3 funtów to nowszy nabytek z wyprzedaży na podwórku.

Młot Sledge 4 lb.
Młot udarowy prosty 3 lb.

Pałka do rzeźbienia w łyżkach
Pałki, szpikulce i maczugi
Mam tylko jedną pałkę, używam jej w moim zestawie do rzeźbienia w łyżkach i miskach. Skręciłem ją specjalnie do napędzania tasaka do mięsa, którego używam do rozłupywania drewnianych łyżek. Wygląda jak wałek z jedną rączką i to chyba właśnie zainspirowało mnie do nadania jej takiego kształtu. Tasaki i maczugi są zazwyczaj wykonywane z twardych pniaków lub fragmentów drzew.

 

Narzędzia, którymi można się uderzyć
Dłuta (jest wiele różnych rodzajów dłut, więc stworzę o nich specjalny blog w tej "Serii narzędziowej"), zestawy gwoździ, stalowe i drewniane kliny (nie na zdjęciu). Szpilki do dyszla to kilka Craftsman Drift Pins, które wcisnąłem do użytku jako szpilki do dyszla. Zestaw gwoździ, zestaw wybijaków i kliny mam od wieków i nie potrafię powiedzieć skąd je mam.

  • Szpilki do dyszla
  • Stary zestaw gwoździ
  • Stary zestaw przebijaków
  • Kliny stalowe
  • Standardowa płytka kołkowa LN
  • Imadło modelarskie, kowadło do wąskich torów kolejowych, kowadło żelazne zakrzywione
  • Narzędzia pomocnicze

Młoty mają wiele różnych narzędzi, które pomagają im robić to, co robią. Płytki do kołków, imadła i kowadła, to wszystko są narzędzia, które są używane z moimi młotkami. Płytka do wbijania kołków jest dokładnie tym, służy do wbijania kołków. Najlepiej używać go z zielonym materiałem, ale można go również używać z suszonymi patykami. Upewnij się tylko, że zredukowałeś patyk do kwadratu lub jeszcze lepiej do ośmiokąta, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Jest to miłe narzędzie, które warto mieć, gdy potrzebujesz tylko kilku kołków o określonym rozmiarze. Małe imadło jest używane na tak wiele sposobów, że nie jestem w stanie ich tutaj wymienić. Kowadełko do szyn kolejki wąskotorowej pochodzi od mojego teścia, a jego pochodzenie jest z małego tunelu węglowego w Appalachach. Małe żelazne kowadło pochodzi z wyprzedaży na podwórku. Kowadła są używane głównie do obijania kołków i nitów, a także do zaciskania gwoździ.