Post

Frezarka pionowa 6T13 - zastosowanie i właściwości

W połowie lat 80-tych w Gorkim rozpoczęła się produkcja frezarek nowych marek: 6T12, 6T13, reprezentujących rozwój generacji P. Ich przeznaczenie i zakres pozostały takie same: frezowanie wszelkiego rodzaju części głównie z metali żelaznych i stopów w sklepach z typem produkcji od jedno- do średnioseryjnej.

Objaśnienie nazwy maszyny zgodnie z kodowaniem ENIMS:

 • 6- frezowanie (grupa);
 • T - modyfikacja (seria);
 • 1- pionowa (podgrupa);
 • 3- rozmiar czcionki (wersja);
 • normalnej dokładności (oznaczenie nie określa klasy H).

Treść artykułu:

 • 1 Krótki opis konstrukcji, podzespołów i kinematyki
 • 2 Cechy szczególne i zalety
 • 3 Najważniejsze cechy
 • 4 Akcesoria i urządzenia
 • 5 Naprawa i modernizacja

Krótki opis konstrukcji, podzespołów i kinematyki

Frezarka pionowa 6T13 zbudowana jest według klasycznego układu, zapewniającego obrót narzędzia - główny ruch skrawania oraz ruch przedmiotu obrabianego w każdej z trzech współrzędnych z posuwem roboczym lub szybkim.

Instrukcja obsługi zawiera przekroje urządzeń z objaśnieniami wystarczającymi do zrozumienia wzajemnych powiązań i zasad działania poszczególnych elementów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Masywna, odlewana rama służy jako podstawa dla obrotowej głowy i konsoli, która porusza się w pionie na prowadnicach. Przekładnia i zbiornik smaru znajdują się w kolumnie; szafa sterownicza jest po prawej stronie, konsola boczna po lewej, a silnik elektryczny napędu głównego zamontowany na kołnierzu jest z tyłu.

Gardziel ramy jest wyposażona w otwór środkowy głowicy, która jest przykręcona do kołnierza i zabezpieczona w żądanym położeniu kątowym za pomocą stożkowego sworznia. W centralnym otworze głowicy znajduje się wysuwana tuleja z wrzecionem na dwóch łożyskach wałeczkowych.

Osiemnaście biegów osiąga się w przekładni poprzez odpowiednie połączenie dwóch potrójnych i jednego podwójnego koła zębatego. Ruch z silnika do nich jest przenoszony przez sprzęgło, z wyjściowego wału poziomego do wrzeciona za pomocą kół zębatych stożkowych i czołowych.

Wspornik stanowi podstawę dla płozy i stołu oraz zapewnia połączenie sekcji łańcucha kinematycznego i przenosi obrót śmigieł poprzez jednostkę transferową. W konsoli zintegrowane są: skrzynia podawcza, przekładnia nadbiegowa, jednostka transferowa, mechanizm zwalniający i wałek sterowania przełączaniem.

Cechy i korzyści

Pomimo trzech dekad rozwoju, model ten nadal cieszy się zainteresowaniem wśród swoich rówieśników dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym, które zapewniają

 • precyzja;
 • niezawodność i trwałość;
 • wydajność;
 • bezpieczeństwo.

Te pozytywne cechy sprzętu, są określane przez kompleks czynników.

Minimalne odchylenia w kształcie i położeniu obrabianych powierzchni wynikają z wysokiej sztywności elementów łożyskowych oraz optymalnie wyprofilowanych, skrobanych prowadnic.

W łożyskowaniu wrzeciona zastosowano dwurzędowe łożyska wałeczkowe i sparowane łożyska skośne o dużej nośności do pracy przy dużych prędkościach i cięciu z dużą siłą. Przy normalnym smarowaniu i prawidłowej ingerencji, żywotność jest znacznie dłuższa niż przy remoncie kapitalnym. W karcie katalogowej frezarki 6T13 znajduje się lista łożysk i klas łożysk.

Luz jest eliminowany w parze śrub o ruchu wzdłużnym poprzez obracanie nakrętki ślizgowej za pomocą ślimaka, który jest częścią mechanizmu regulacji luzu osiowego.

Nakrętki są bimetaliczne, części zużywające się w strefach tarcia są stalowe z powierzchownym utwardzeniem przez obróbkę cieplną wysokiej częstotliwości, koła zębate są również poddawane obróbce cieplnej, aby zapewnić długą żywotność i niskie koszty części zamiennych.

Wydajny system centralnego smarowania składa się z dwóch niezależnych grup smarowania mechanizmów odpowiednio w łóżku i konsoli, z których każda jest zasilana przez własną pompę nurnikową.

Dzięki tym cechom przy dwuzmianowym systemie pracy, przestrzeganiu wymogów eksploatacyjnych i frezowaniu głównie stali, okresy międzyobsługowe wynoszą co najmniej 11 lat.

Duża moc napędu, szeroki zakres posuwów i prędkości oraz niewielki skok systemu umożliwiają wysokowydajne frezowanie narzędziami wyposażonymi w płytki węglikowe i STM.

Dodatkową oszczędność czasu uzyskuje się dzięki elektromechanicznemu mocowaniu narzędzi, przesuwowi stołu w cyklach automatycznych, przełączaniu prędkości obrotowej bez sekwencyjnych czynności.

Kwestie bezpieczeństwa są rozwiązywane poprzez wdrożenie:

 • ruchoma osłona;
 • zatrzymanie wrzeciona przez elektromagnetyczne sprzęgło hamulcowe;
 • Proporcjonalny mechanizm redukcji posuwu przy zagłębianiu i wysuwaniu;
 • sprzęgło bezpieczeństwa;
 • nadmiarowość przycisków stop;
 • blokady.

Ciągłość z poprzednimi wersjami ułatwia obróbkę mechaniczną. Zastosowanie sprzęgieł elektromagnetycznych zmniejsza siły przełączania. Ergonomia została poprawiona poprzez zgrupowanie przycisków sterujących w dwóch konsolach: jednej z boku i jednej na konsoli głównej.

Główne cechy

Frezarka pionowa 6T13, której charakterystyka techniczna podana jest w tabeli, może rozwinąć siłę skrawania 20000, 12000, 8000 N odpowiednio w X, Y, Z. Momenty graniczne dla wszystkich częstotliwości podane są w karcie katalogowej frezarki.

Tabela
obszar roboczy, mm długość 1600
szerokość 400
Maksymalny skok, mm podłużne 1000
poprzeczna 400
pionowa 430
Feed kroki 22
podłużne,

poprzeczna

mm/min. 12,5…1600
pionowa 4,1…530
Szybkie przesuwanie, mm/min podłużne, poprzeczne 4000
pionowa 1330
Przesunięcie przy rotacji kończyny, mm podłużne,

poprzeczna

na podział 0,05
na obrót 6
pionowa na podział 0,05
na obrót 2
Szef
Wrzeciono liczba etapów 18
zakres częstotliwości, obr. 31,5…1600
koniec ISO 50
Skok tulei, mm pełna 80
wzdłuż kończyny na podział 0,05
na obrót 4
Obrót, deg zakres ±45
na podział 1
Ograniczenia
Maksymalna średnica frezu, mm 200
Maksymalna waga obrabianego przedmiotu i akcesoriów zamontowanych na stole, kg 630
Silniki elektryczne
Moc, kW siłownik główna strona 11
ruchy 3
mocowanie trzpieni 0,25
chłodzenie 0,12
ogółem 14,37
Wymiary, waga
Długość × szerokość × wysokość, mm 2570 × 2252 × 2430
Waga z szafką elektryczną, kg 4300

Przestrzeń robocza (a), wymiary przyłączeniowe stołu (b) i wrzeciona (c)

Sprzęt i akcesoria

Oprzyrządowanie stołu tokarskiego pozwala na obróbkę rowków przestrzennych, łuków promieniowych, ząbków, rowków i innych elementów kołowych, które muszą być obracane podczas kształtowania.

W zależności od rodzaju chwytu, do frezów czołowych stosuje się uchwyty tulejkowe lub trzpienie mocujące ze stożkiem Morse'a, do frezów czołowych i gładkich - trzpienie mocujące z wpustem i rowkiem wpustowym.

Wymienne tuleje zaciskowe są dostępne w średnicach od 2 do 40 mm. Tuleje zaciskowe są uniwersalne, posiadają dużą powierzchnię styku i zapewniają równomierne zamocowanie trzpienia, redukując w ten sposób wibracje i niewspółosiowość. Podczas wymiany tulei zaciskowej tuleja zaciskowa nie jest wyjmowana. Tuleje zaciskowe powinny być stosowane przede wszystkim do wymagających zadań obróbczych, do małych elementów.

Tuleje zaciskowe do frezarki 6T13 są dobierane w zależności od średnicy narzędzia osiowego i wielkości otworu trzpienia.

Remont i modernizacja

Dla sprawnej obsługi 6T13 opis maszyny w dokumentacji jest ilustrowany schematami: schemat kinematyczny, rozmieszczenie łożysk, smarowanie i zawiesie. Druga część instrukcji poświęcona jest układowi elektrycznemu, zawiera schemat połączeń i specyfikacje doboru części zamiennych.

Na podstawie danych statystycznych określono elementy, które są częściej wymieniane przez serwis mechaniczny w przypadku awarii. Rysunki części zużywających się znajdują się w karcie danych maszyny 6T13. Dzięki unifikacji możliwe jest częściowe wypożyczenie części zamiennych do frezarek 6T13 z innych serii.

Przed rozpoczęciem prac związanych z modernizacją urządzeń elektrycznych 6T13 należy sprawdzić schemat elektryczny pod kątem niezgodności oznaczeń przewodów, aby uniknąć błędów w okablowaniu.

Frezarka z ramieniem pionowym 6T13 może zostać zmodernizowana w następujących obszarach

 • instalacja liniałów optycznych i jednostki wyświetlającej (UDI) - zwiększa wygodę, skraca czas pracy operatora;
 • Wyposażenie szaf i konsol w nowoczesne urządzenia elektryczne - oszczędza miejsce, poprawia dostępność, skraca czas wymiany, części są dostępne wszędzie;
 • wymiana pomp nurnikowych na zespoły z napędem elektrycznym - poprawia niezawodność układu smarowania;
 • możliwość wypożyczenia bezstopniowego napędu z niedziałającej CNC serii T.

Po modernizacji dokonywane są zmiany w schemacie elektrycznym i dodawane są dodatkowe arkusze.

W każdym przypadku konieczne jest przeprowadzenie ekonomicznej kalkulacji wykonalności i poziomu renowacji, w oparciu o stan urządzeń frezujących, koszt części zamiennych, planowane obciążenie i inne czynniki.