Ergonomiczne maty podłogowe dla przemysłu
Dlaczego warto stosować maty antyzmęczeniowe w miejscu pracy?
Nauka udokumentowała również pozytywny wpływ mat na komfort pracowników. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan w 2012 r. wykazało, że uczestnicy testu, którzy mieli za zadanie wykonywać czterogodzinną pracę stojącą, odczuwali mniejszy dyskomfort, gdy na podłodze znajdowały się maty przeciwzmęczeniowe. Wynikało to z subiektywnych reakcji osób biorących udział w badaniu. Dyskomfort zgłaszany przez uczestników testu obejmował zmęczenie, ból stóp, ból dolnej części pleców oraz sztywność karku i ramion.
WYBÓR WŁAŚCIWEJ MATY ANTYZMĘCZENIOWEJ
Maty antyzmęczeniowe to coś więcej niż tylko miękka, amortyzująca powierzchnia. W rzeczywistości, zbyt duża amortyzacja może powodować tak samo duże zmęczenie tkanek miękkich, jak zbyt mała. Aby spojrzeć na to z perspektywy czasu, wyobraź sobie, jak byś się czuł, spędzając ponad pięć godzin każdego dnia chodząc po swoim materacu.
W przypadku dobrej maty przeciwzmęczeniowej, amortyzacja lub elastyczność maty stymuluje drobne, niewyczuwalne ruchy mięśni nóg i łydek, ponieważ ciało nieustannie dostosowuje się, aby zachować stabilność. Te prawie niezauważalne biomechaniczne korekty zwiększają przepływ krwi do i z tego obszaru, a lepsze krążenie zmniejsza ból i dyskomfort. Ponadto, maty oferują również izolację od zimnych i wilgotnych podłóg. Narażenie na działanie niskich temperatur może nasilić działanie wszystkich czynników ryzyka związanych z WMSD.
Jeśli chodzi o wybór maty antyzmęczeniowej, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest jej zastosowanie. Czy będzie ona umieszczona w miejscu narażonym na działanie wody lub wilgoci? Czy istnieje możliwość kontaktu z chemikaliami? Czy pracownicy korzystający z maty będą głównie stali, czy też będą więcej chodzić?
W miejscu, gdzie jest woda lub wilgoć, należy unikać maty, która będzie wchłaniać ciecz. Mata z otwartą powierzchnią pozwala na doskonałe odprowadzanie wody w mokrym środowisku. W miejscach, które są bardziej wilgotne niż mokre, może wystarczyć solidna mata z uszczelnioną powierzchnią zewnętrzną i teksturowaną lub żebrowaną powierzchnią. Jeśli mata będzie narażona na kontakt z chemikaliami, należy sprawdzić jej kompatybilność z producentem lub renomowanym dystrybutorem. Maty przeciwzmęczeniowe są zbudowane z różnych materiałów, guma naturalna, PVC, nitryl i polipropylen są jednymi z najbardziej powszechnych, a chemikalia, z którymi pracujesz dyktują opcje materiałów mat. Jeśli pracownicy będą stać na macie, a nie chodzić po niej, można rozważyć zastosowanie nieco bardziej miękkiej i amortyzowanej maty. Jeśli pracownicy będą chodzić po macie, najlepiej sprawdzi się coś nieco twardszego, aby zapobiec zapadaniu się w matę przy każdym kroku.
OBSZAR OBJĘTY
Kolejnym obszarem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze maty antyzmęczeniowej jest obszar pokrycia. Jeśli mata jest potrzebna do standardowej konfiguracji prostokątnej lub kwadratowej, to zazwyczaj wystarczy mata ciągła z półki. Dla dłuższych serii, dostawcy maty może niestandardowe produkcji niektórych mat do długości tak długo, jak 45 do 60 stóp. Kiedy producent wykonuje na zamówienie matę antyzmęczeniową, fazuje cały obwód, tak jak w przypadku rozmiarów magazynowych, aby mata nie stwarzała zagrożenia potknięciem. Jeśli potrzebny jest niekonwencjonalny rozmiar - na przykład zintegrowanie maty z linią produkcyjną lub wokół części maszyny - wówczas najlepszym rozwiązaniem może być modułowa mata antyzmęczeniowa.
DOSTAJESZ TO, ZA CO PŁACISZ
Ostatnim kluczowym czynnikiem, który należy rozważyć w procesie wyboru, jest przewidywana częstotliwość użytkowania maty. Jeżeli mata będzie używana w ograniczonym zakresie, wówczas można wybrać bardziej ekonomiczną matę antyzmęczeniową. Jednak w sytuacji, gdy mata będzie używana regularnie przez cały dzień pracy, najlepiej zainwestować w matę wyższej jakości, która wytrzyma zużycie. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa gwarancja producenta, tym wyższa jakość maty antyzmęczeniowej. A koszt rośnie wraz z jakością. Z matami, jak z większością rzeczy, jest tak, że dostajesz to, za co płacisz.