Post

Frezarka pionowa 6T13 - zastosowanie i właściwości

Maszyny do frezowania są używane do obróbki przedmiotów o różnych kształtach i rozmiarach. W przeciwieństwie do maszyn z grupy tokarek, w tym przypadku obrabiany przedmiot nie obraca się wokół własnej osi, ponieważ obrót jest przenoszony na narzędzie skrawające. Dobitnym przykładem omawianej grupy urządzeń jest frezarka pionowa 6R13, która jest produkowana od 1970 roku. Model ten jest od wielu lat wykorzystywany jako prototyp przy projektowaniu frezarek.

Treść artykułu:

 • 1 Ogólne informacje o urządzeniu
 • 2 Dane techniczne
 • 3 Cechy konstrukcyjne
 • 4 Wniosek

Ogólne wskazówki dotyczące maszyny

Karta katalogowa frezarki 6R13 zawiera informacje na temat jej zastosowania do obróbki stali, żeliwa i stopów nieżelaznych. Narzędziem skrawającym może być frez czołowy lub frez końcowy. Karta katalogowa zawiera informację, że funkcjonalność frezarki 6R13 jest wystarczająca do frezowania powierzchni pionowych, poziomych i pochyłych, narożników, szczelin i ram. Możliwe jest również usuwanie metalu wzdłuż skomplikowanych ścieżek.

Frezarka pionowa 6R13, w przeciwieństwie do innych przedstawicieli tej grupy, może być stosowana do przejść po zakrzywionej trajektorii dzięki zainstalowanemu urządzeniu do odczytu kopii. Można go opisać w następujący sposób:

 • Przygotowany egzemplarz służy jako wzór.
 • Do opisu trajektorii konstrukcja posiada czujnik elektryczny, którego końcówka przechodzi nad kopiarką i określa wielkość przesunięcia stołu.

Można powiedzieć, że frezarka konsolowa 6R13 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, stosowanym w produkcji średnio-, małoseryjnej i jednoelementowej.

Zwróćmy uwagę na fakt, że rozszyfrowanie nazwy maszyny odpowiada normom ustalonym w Związku Radzieckim. Pierwsza litera wskazuje, że model należy do grupy frezującej, pierwsza liczba określa podgrupę, druga - wielkość stołu, która w tym przypadku wynosi 160 na 40 centymetrów. Na bazie 6R13 powstały pewne modyfikacje, wyposażone w sterowanie programem numerycznym, silnik o dużej wydajności oraz bardziej zaawansowany mechanizm kopiujący.

Charakterystyka techniczna

W paszporcie rozważanej frezarki znajduje się informacja o głównych wskaźnikach. Przy zapoznawaniu się z arkuszem danych należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Waga modelu wynosi 4.200 kg.
 • Wrzeciono 6R13 może być ustawione od powierzchni stołu w odległości od 3 do 50 centymetrów.
 • Przy zastosowaniu ręcznego mechanizmu sterowania stołem, maksymalny ruch: pionowy 42 cm, poprzeczny 32 cm, wzdłużny 100 cm. W instrukcji obsługi przewidziano również możliwość zastosowania szybkiego mechanicznego przesunięcia stołu.
 • Informacje zawarte w karcie katalogowej wskazują na maksymalny limit wagi obrabianych przedmiotów wynoszący 300 kg.
 • Parametry techniczne zostały dostosowane tak, aby zapewnić jak najlepsze warunki do frezowania detali wykonanych ze stali wysokostopowej. Siła w kierunku podłużnym może wynosić 20 kN, poprzecznym 12 kN i 8 kN w kierunku pionowym.
 • W charakterystyce technicznej frezarki pionowej 6R13 podano, że maksymalna średnica frezu wynosi 20 cm.
 • Stworzona skrzynka podawcza 6R13 i prędkość posiada specjalne sprzęgło, które ma na celu wyeliminowanie możliwości przegrzania zainstalowanego silnika elektrycznego z powodu przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego obciążenia.
 • Biorąc pod uwagę podstawowe parametry należy zauważyć, że liczba obrotów wrzeciona może być zmieniana w zakresie od 31 do 1600 obr/min. W tym celu dodano skrzynię biegów z możliwością wyboru jednego z 18 przełożeń.
 • Przekładnia 6R13 posiada następujący zakres prędkości obrotowej: od 12,5 do 1250 mm/min. W kierunku pionowym, zakres prędkości wynosi od 8,3 do 416mm/min. Frezarka pionowa 6R13, schemat skrzynki podawczej przewiduje również 18 biegów do wyboru stałej wartości prędkości stołu, posiada uchwyt, za pomocą którego odbywa się przełączanie prędkości.
 • Frezarka 6R13 posiada układ elektryczny z trzema silnikami elektrycznymi. Obwód zasilania głównych obrotów, które są przekazywane na narzędzie tnące, jest zasilany z głównego silnika 7,5 kW, dla posuwu jest zainstalowany silnik o mocy 2,2 kW. Dodatkowo frezarka konsolowa posiada system chłodzenia, do pracy którego został zainstalowany silnik o mocy 0,125 kW. Obwód elektryczny posiada kilka bezpieczników zainstalowanych w celu ochrony silników przed przegrzaniem. Jednak głównym mechanizmem bezpieczeństwa jest nadal sprzęgło.
 • Chłodziwo jest dostarczane ze zbiornika do strefy cięcia przez dyszę, a ciśnienie jest zapewniane przez pompę.

Cechą szczególną frezarki pionowej jest mechanizm obracania głowicy. Umożliwia ustawienie narzędzia tnącego pod kątem do 45 stopni w stosunku do powierzchni stołu. Dlatego 6R13 jest przeznaczony do produkcji powierzchni pochyłych i otworów.

Duża moc napędu oraz wysoki wskaźnik sztywności konstrukcji decydują o możliwości zastosowania jej do obróbki detali wykonanych z metali o wysokiej wytrzymałości. Są one obrabiane przy użyciu frezów ze stali szybkotnącej i narzędzi skrawających z płytkami z materiałów syntetycznych. Konstrukcja ta skutecznie tłumi powstające drgania, redukując w ten sposób błędy wymiarowe i chropowatość. Zgodnie z GOST 8-77 model należy do grupy urządzeń o klasie dokładności H.

Cechy konstrukcyjne

Szukając informacji, gdzie kupić części zamienne do frezarki 6R13, należy zauważyć, że ten model nie jest już produkowany, jego wymiana przyszła zmodernizowane maszyny lub jego analogi. Fakt, że 6R13 stał się podstawą do tworzenia analogów określa podobieństwo wielu jednostek, co oznacza, że problemy z doborem części zamiennych są rzadkie.

Główne mechanizmy są następujące:

 • Łóżko, które służy jako podstawa.
 • Skrzynka prędkości i posuwu.
 • Wyposażenie elektryczne.
 • Głowica obrotowa.
 • Stół podnoszący i płozy.

Układ frezarki pionowej jest klasyczny. Na ramie podstawy umieszczona jest podstawa z prowadnicą, po której stół porusza się w kierunku pionowym. Na ramie umieszczony jest wrzeciennik z przekładnią i osprzętem elektrycznym. Wrzeciennik zakończony jest wrzecionem z mechanizmem do obracania narzędzia skrawającego o kąt nie większy niż 45 stopni. Podczas frezowania samo wrzeciono jest nieruchome. Stół jest umieszczony bezpośrednio pod głowicą, posiada blok z posuwami, kilka sterowań typu mechanicznego i elektronicznego oraz płozę, na której odbywa się ruch w kierunku wzdłużnym i poprzecznym.

Wniosek

Części zamienne do frezarki 6R13 mogą być wykonane bezpośrednio na samej maszynie w momencie, gdy jest ona technicznie sprawna. Wynika to z jego prostej konstrukcji oraz faktu, że jest łatwy w utrzymaniu i naprawie. Dlatego też omawiany model, pomimo pojawienia się bardziej zaawansowanych odpowiedników, jest nadal instalowany i eksploatowany w różnych fabrykach i prywatnych warsztatach.