Post

Wzloty i upadki wyważarek narzędziowych

Nie ma znaczenia, ile wyciskasz na ławce - jeśli podniesiesz nawet dziesięciokilogramowy ciężar dziesięć tysięcy razy, będzie to miało swoje żniwo. Narzędzia montażowe, takie jak śrubokręty pneumatyczne, udarowe i elektryczne są użytecznymi wersjami dziesięciokilogramowych ciężarów. Niektóre z nich są nawet cięższe. Bez wsparcia pracownicy, których zadaniem jest obsługa tych narzędzi przez dłuższy czas, będą coraz bardziej narażeni na urazy. Na szczęście takim urazom można zapobiec dzięki zastosowaniu wysokiej jakości balansera do narzędzi. Balansery narzędziowe, zwane również balanserami sprężynowymi lub balanserami obciążenia, są ergonomicznym sposobem na zmniejszenie ciężaru narzędzia lub elementu wyposażenia, odciążając w ten sposób operatora wykonującego powtarzalne zadania w środowisku produkcyjnym. Balansery narzędziowe są albo klasyfikowane jako "balanseryzerowej grawitacji" albo "zwijacze sprężynowe". Zrozumienie różnicy w sposobie działania tych dwóch typów balanserów jest kluczowe przy wyborze właściwego balansera narzędzi. Poniżej opisane są różnice pomiędzy tymi dwoma typami:

  • Zero Gravity Tool Balancer można rozpoznać po ich stożkowym bębnie linowym, który zapewnia, że siła wymagana do obniżenia lub podniesienia ładunku pozostaje stała przez cały czas trwania pełnego przesuwu linowego. W rezultacie pozycja narzędzia może być utrzymywana lub regulowana, aby umożliwić ładunkowi powolne dryfowanie w górę i z dala od obrabianego przedmiotu. Zaletą tego typu balanserów jest to, że pozwalają one ładunkowi, niezależnie od jego ciężaru (kilkaset funtów), praktycznie unosić się w dowolnym miejscu na długości liny balansera. Obciążenie przyłożone do balansera można łatwo regulować za pomocą prostego narzędzia.
  • Retraktory narzędziowe zachowują się w zupełnie inny sposób niż balansery zerowej grawitacji. Chociaż używają one sprężyny do przenoszenia obciążenia, ich bęben nie jest stożkowy i pewna ilość siły jest wymagana do umieszczenia obciążenia na obrabianym przedmiocie. Są one używane jako mniej kosztowna alternatywa, gdy ładunek/narzędzie musi poruszać się w i z obszaru roboczego operatora. Jednak, jak pokazuje film, jeśli nie są one prawidłowo wyregulowane dla danego ładunku, mogą być niebezpieczne dla operatora.

warsztat

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie balansera narzędzi:

  • wymagany ciężar/obciążenie
  • potrzebny skok liny/długość liny
  • czy napięcie sprężyny jest regulowane
  • Środowisko, w którym będzie pracować wyważarka