Post

Praktyczne wskazówki dotyczące wiercenia w ścianie betonowej.

1. Wiertarka udarowa.

Wiercenie otworu w betonowej ścianie nie jest łatwym zadaniem, o czym większość majsterkowiczów już dawno się przekonała. Nie próbuj tego robić za pomocą zwykłej wiertarki, nie jest ona w stanie sprostać zadaniu, narzędzie może po prostu stać się bezużyteczne. Do wiercenia kilkunastu otworów można użyć wiertarki udarowej, a więcej pracy jest lepiej wykonać perforator, prosząc jego przyjaciół lub pożyczając. Ale nawet z takim pomocnikiem, jak młotowiertarka lub wiertarka udarowa, mogą zdarzyć się nietypowe sytuacje.

2. Pomaganie młotkiem.

W technologii wylewania betonu dla domów monolitycznych lub produkcji płyt żelbetowych obowiązkowe jest stosowanie żwiru lub kruszonego kamienia oraz zbrojenia metalowego. Gdy przeszkadzają one w pracy wiertła, nie ma potrzeby próbować ich pokonywać wiertłem przebijającym, w przeciwnym razie można je potem wyrzucić do kosza na śmieci. Kilka uderzeń młotkiem w wiertło załatwi sprawę i rozbije je, ale pręty zbrojeniowe lepiej jest wiercić wiertłem do metalu.

3.Zmniejszanie prędkości.

Na hasło "wiercenie" pierwsze skojarzenie, jakie się nasuwa, to wióry wypełzające spod wiertła. Nie jest tak w przypadku betonu, wiertło kruszy go, ścierając stwardniałe cząstki cementu i piasku w pył, więc wysoka prędkość wiertła nie pomoże w pracy. Dotyczy to szczególnie wiercenia dość głębokich otworów, może się zdarzyć, że kawałek tynku odpadnie nawet na przeciwległą powierzchnię ściany. Najlepiej jest zmniejszyć prędkość obrotową i jednocześnie mocniej dociskać wiertło. 

Więcej informacji na: http://amnarzedzia.pl

4. Zacznij od małego wiertła.

Aby uzyskać otwór o pożądanej średnicy w betonie, nie należy brać odpowiedniego wiertła na raz, lepiej jest najpierw użyć mniejszego wiertła, a następnie wywiercić otwór do wymaganego rozmiaru. Dzięki temu praca będzie łatwiejsza, a efekt końcowy dokładniejszy. Zwilżenie końcówki wiertła wodą ułatwi wiercenie i może wydłużyć jego żywotność.

Przewiercanie się przez betonową ścianę: praktyczne wskazówki.

1. Podczas wiercenia w ścianach i stropach denerwujące są kruszące się cząsteczki betonu, które mogą dostać się do oczu, włosów i ubrania. Nowoczesne, wyrafinowane wiertarki są wyposażone w różne akcesoria do ochrony, ale cena takich modeli nie jest nieuzasadniona. Możesz użyć połówki starej gumowej piłki lub dna plastikowej butelki przed uchwytem.

2. Aby powiesić na ścianie dość duże i ciężkie przedmioty, np. szafkę z zestawu kuchennego, należy trzymać wiertarkę poziomo lub pod lekkim kątem do sufitu. Nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku pomocna może okazać się mała poziomica przymocowana do narzędzia za pomocą taśmy maskującej.