Post

Pompy próżniowe GHS VSD+ omówione w Najlepszych Praktykach Dmuchaw i Próżni

Poniżej znajduje się fragment artykułu Atlas Copco Enters the Rough Vacuum Utility Market autorstwa redaktora Clintona Shaffera, który został opublikowany w kwietniowym wydaniu Blower & Vacuum Best Practices®.

Firma Atlas Copco zaprezentowała niedawno nową serię uszczelnionych olejem obrotowych śrubowych pomp próżniowych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o rynku urządzeń do wytwarzania surowej próżni. Nowe pompy próżniowe, nazwane serią GHS VSD+, mogą pochwalić się unikalną technologią, która jest stosunkowo rzadko spotykana na rynku urządzeń do wytwarzania surowej próżni, a mianowicie układem sterowania z napędem o zmiennej prędkości (VSD). Według Jerry'ego Geena, wiceprezesa i kierownika linii biznesowej oddziału Utility Vacuum firmy Atlas Copco w Ameryce Północnej, niewiele, jeśli w ogóle, firm wykorzystuje technologię VSD w swoich pompach próżniowych.

"Prawie żaden producent OEM nie instaluje obecnie VSD w pompach próżniowych" - powiedział Geenan w niedawnej rozmowie z zespołem Blower & Vacuum Best Practices. "Nasze pompy próżniowe zużywają około 50 procent mniej energii niż technologie alternatywne. Są to najbardziej energooszczędne pompy próżniowe smarowane olejem na rynku w tym zakresie wydajności".

I właśnie w tym Atlas Copco widzi szansę dla rynku. Firma jest jednym z największych na świecie producentów technologii VSD, a niektóre z tych sprawdzonych technologii znalazły zastosowanie w konstrukcji serii GHS VSD+. Biorąc pod uwagę fakt, że pompy próżniowe są tradycyjnie urządzeniami o stałej prędkości obrotowej, gigant w dziedzinie sprężarek powietrza chce zapewnić oszczędności energii, jakie może przynieść technologia VSD, z korzyścią dla firm korzystających z urządzeń do wytwarzania surowej próżni.

Czym jest rynek urządzeń podciśnieniowych o szorstkiej powierzchni?

Termin "szorstki" jest jednym z szeregu określeń stosowanych przy definiowaniu różnych poziomów podciśnienia wymaganych przez określone zastosowania. Pozostałe klasyfikacje to średnia, wysoka i ultrawysoka, a każda z nich opisuje konkretny segment rynku w branży podciśnieniowej. Zgodnie z publikacją "Industrial Vacuum 101", serią książek zagłębiających się w podstawowe zasady nauki o próżni, segment próżni zgrubnej obejmuje systemy, które "pracują w zakresie ciśnienia od 760 torr do 1 torr" lub od 0,00" HgV (Inches of Mercury Volume) do 29,88" HgV (Bott 16).

Dla ułatwienia, poniżej przedstawiono podstawowe parametry każdego segmentu rynku podciśnieniowego, zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie "Industrial Vacuum 101":

  • Próżnia surowa: 760 torr do 1 torr
  • Próżnia średnia: 1,00 torr do 0,001 torr
  • Wysoka próżnia: 0,001 torr do 1 x 10-6 torr
  • Próżnia ultra-wysoka: poniżej 10-6 torr

Aby przedstawić te pomiary w odpowiedniej perspektywie, należy pamiętać, że 1 torr odpowiada 29,88" HgV.

Czytaj dalej...

Pełny artykuł, zawierający bardziej szczegółowe informacje na temat zastosowań w obróbce drewna i pakowaniu żywności, które działają w zakresie surowej próżni, można przeczytać na stronie Blower & Vacuum Best Practices: Atlas Copco Enters Rough Vacuum Utility Market. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych technologiach, skontaktuj się z nami lub zostaw komentarz poniżej.