Post

Rozwiercanie: Młot udarowo-obrotowy czy wiertarka udarowa?

Wiertarka udarowa jest uniwersalnym narzędziem w prawie każdym dobrze wyposażonym gospodarstwie domowym majsterkowicza. Oprócz wiercenia, wiertarką udarową można również wkręcać śruby. Wiercenie w lekkich materiałach, takich jak drewno, porowaty beton czy perforowany mostek, również nie stanowi dla tej maszyny problemu. Jeśli jednak podłoże staje się większe lub trzeba wykonać prace polegające na dłutowaniu, należy sięgnąć po młot udarowo-obrotowy. Jakie są jednak różnice między wiertarką udarową a młotem udarowo-obrotowym i którego urządzenia potrzebuję do moich projektów?

Wiertarka udarowa
Wiertarka udarowa to, jak już wspomniano, uniwersalne narzędzie, które może być używane zarówno do wiercenia z udarem lub bez, jak i do wkręcania wkrętów.

Dzięki mechanicznemu mechanizmowi udarowemu wiertarka zamienia rzeczywiste uderzenie na ruch drgający. Młotowiertarka udarowa generuje uderzenie czysto mechanicznie poprzez układ kół zębatych w przekładni.

Podczas wiercenia w drewnie lub płytach gipsowo-kartonowych można całkowicie wyłączyć udar wiertarki udarowej za pomocą przełącznika. Dzięki temu wiertarka udarowa może być używana również jako tradycyjna wiertarka.

W przeciwieństwie do młota udarowego, wiertarka udarowa wymaga dużej siły przy wierceniu twardych materiałów. Ponieważ uderzenie jest tu generowane czysto mechanicznie, wiertarce udarowej brakuje rzeczywistego napędu. Ten brak napędu musi być realizowany przez użytkownika w formie nacisku na urządzenie.

W porównaniu z młotem udarowym wiertarka udarowa charakteryzuje się znacznie wyższą częstotliwością udaru, a tym samym wyższym poziomem hałasu. Podczas pracy z wiertarką udarową należy zawsze nosić odpowiednią ochronę słuchu.


Młot udarowo-obrotowy
W przeciwieństwie do wiertarki udarowej, młot obrotowy ma elektropneumatycznie napędzany mechanizm udarowy.

Ruch obrotowy silnika elektrycznego jest przekierowywany przez łożysko napędowe i tłok na ruch podnoszący. W ten sposób powstające podciśnienie jest rozprowadzane przez tzw. młotek w kierunku zamocowanego wiertła i w ten sposób powstaje ruch osiowy. Mimo mniejszego poboru mocy i niższej częstotliwości udaru w porównaniu z wiertarkami udarowymi, młoty udarowo-obrotowe znacznie je przewyższają ze względu na inną koncepcję siły udaru.

Dzięki elektropneumatycznemu mechanizmowi udarowemu młot udarowo-obrotowy wbija wiertło prawie samodzielnie w ścianę. Wymagany przy tym wysiłek jest bardzo niewielki i koncentruje się przede wszystkim na ustawieniu młota obrotowego pod odpowiednim kątem przed ścianą i utrzymaniu go w tej pozycji.


Dłutowanie za pomocą młota udarowo-obrotowego
Oprócz wiercenia otworów w kamieniu i betonie, młot udarowo-obrotowy może być również używany do prac związanych z dłutowaniem, takich jak usuwanie płytek lub nawet usuwanie całej ściany. W tym celu w uchwycie SDS zamiast wiertła umieszcza się dłuto. Ruch obrotowy niezbędny do wiercenia można całkowicie wyłączyć za pomocą przełącznika na urządzeniu. W ten sposób młot udarowo-obrotowy staje się lekkim młotkiem do spoinowania, który samodzielnie wbija końcówkę dłuta w podłoże. Dłuta do młotowiertarki są dostępne w handlu specjalistycznym w różnych długościach i z różnymi końcówkami.

Dzięki znormalizowanemu systemowi SDS, który umożliwia szybką, beznarzędziową wymianę wierteł i dłut, można bez problemu stosować wiertła dowolnego producenta. System SDS lub SDS-plus pozwala na niewielki luz boczny wiertła i zapewnia w ten sposób perfekcyjne otwory w ścianie, ponieważ niewielkie zmiany kąta natarcia młota nie są znaczące.


Akcesoria
Oprócz standardowych wierteł i dłut, w handlu specjalistycznym dostępna jest szeroka gama akcesoriów do młota obrotowego. Na przykład z pokrytymi diamentem wiertłami rdzeniowymi do wiercenia otworów gniazdowych lub klasycznymi uchwytami do pracy z konwencjonalnymi wiertłami.


Młot udarowo-obrotowy czy wiertarka udarowa?


Jeśli zmagasz się z wyborem, powinieneś zadać sobie pytanie, w jakim materiale będziesz wiercić najczęściej. Jeśli odpowiedzią jest twardy beton, młot udarowo-obrotowy jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Jeśli beton jest wyjątkiem, warto rozejrzeć się za mocną wiertarką udarową. Powinna ona jednak mieć pobór mocy co najmniej 650 W, aby można było pracować bez frustracji.

Jeśli masz już wydajną wkrętarkę akumulatorową i nie potrzebujesz możliwości wkręcania za pomocą wiertarki, Twoja decyzja powinna być na korzyść młota udarowo-obrotowego.