Post

Frezarka OF 55 - przeznaczenie i cechy

Rozwinięta produkcja przemysłowa wymaga dużej liczby obrabiarek. Szczególną uwagę zwraca się na urządzenia do obróbki metali, które wykonują operacje o wysokiej precyzji. W ZSRR taki sprzęt był w większości kupowany za granicą. Jednak wiele fabryk produkowało krajowe produkty, które konkurowały z zagranicznymi wzorami. Można zwrócić uwagę na frezarkę OF 55.

Treść artykułu:

 • 1 Urządzenia do mielenia
 • 2 Przeznaczenie i opis maszyny
 • 3 Cechy maszyny

Urządzenia do mielenia

Przemysł produkuje maszyny do cięcia metalu, które są podzielone na dziewięć grup. Szósta grupa obejmuje maszyny, które wykonują operację frezowania. Frezują powierzchnie, różne rowki, szczeliny, koła zębate, wielowypusty i wiele innych. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji obsługi.

Następujące maszyny są rozróżniane w zależności od ich budowy

 • Praca ciągła; - Praca ciągła;
 • wspornikowe;
 • bezramienny.

Maszyny mogą być sklasyfikowane według wykonywanych operacji:

 • specjalistyczne;
 • przeznaczenie ogólne.

Każdy typ posiada charakterystyczne cechy, które są opisane w karcie katalogowej produktu. Wszystkie maszyny charakteryzują się ruchami frezów i podawania, przy czym podawanie może dotyczyć przedmiotu obrabianego lub frezów. Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość stołu. Jednostki są standaryzowane w celu uproszczenia konserwacji.

Większość używanych maszyn to frezarki wysięgnikowe. Konsola, która daje szereg korzyści podczas frezowania, zmniejsza sztywność w miejscu połączenia z łożem. Można tego uniknąć poprzez zwiększenie długości prowadnic ramion. Maszyny uniwersalne są dostępne dla warsztatów naprawczych i narzędziowni do produkcji małych serii lub pojedynczych sztuk. Maszyny te mają możliwość obróbki detalu w trybie ręcznym, przy użyciu ślimaka podającego.

Należy pamiętać, że przed uruchomieniem maszyny należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.

Przeznaczenie i opis maszyny

Projektem i produkcją modelu OF 55 zajęła się Fabryka Maszyn i Narzędzi Tekhnika we Włodzimierzu, która rozpoczęła swoją działalność w 1935 roku. Biuro konstrukcyjne firmy opracowało i uruchomiło w 1967 roku frezarkę OF 55, której parametry techniczne były na wysokim poziomie i pozwalały na produkcję wyrobów o wysokiej precyzji. Ten rok można uznać za rok produkcji. Model ten już dawno wyszedł z produkcji, ale jego wysoka jakość jest nadal wykorzystywana w fabrykach.

Maszyna ta jest frezarką wysięgnikową. Ma szerokie zastosowanie i jest przeznaczona do obróbki części z dużą dokładnością. Frezarka OF 55 może frezować elementy obrabiane frezami o różnych konfiguracjach za pomocą dwóch wrzecion. Może wykonywać posuwy mechaniczne wzdłużne i pionowe, jak również ręczne posuwy poprzeczne.

Przeczytaj instrukcję obsługi frezarki OF 55, aby dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji na temat zastosowania, instalacji, konserwacji i obsługi produktu. W tabeli przedstawiono najważniejsze dane techniczne:

Nazwa Wartość
Wymiary, mm 1150x1100x1600
Waga, kg 900
Tabela:
Narożnik, mm 260х630
Pionowo, mm 195х550
Silnik napędowy, VT 1600
Silnik pompy, W 120
Wrzeciono:
Wrzeciono poziome, obr. 42…2150
Prędkość 12
Tabela paszowa 12
Pionowo, obr. 55…2450
Stożek Morse 4
Przepustka:
Tabela, mm 250
Główka, mm 150
Trzpień, mm 290

Kompletny arkusz danych i schemat kinematyczny z opisem i zestawem dostaw dla frezarki OF 55 znajduje się w arkuszu danych maszyny. W dokumentacji znajduje się schemat połączeń i mapa łożysk dla OF 55, które są potrzebne podczas serwisowania maszyny.

Nazwa maszyny jest trudna do rozszyfrowania, ze względu na różnice w standardowych oznaczeniach. W przeciwieństwie do modeli produkowanych seryjnie, jednostki specjalistyczne zawierają w skrócie litery, które są nadawane przez fabrykę. Liczby oznaczają główny parametr pracy, w naszym przypadku szerokość stołu w centymetrach.

Cechy urządzenia

Rama podstawy jest pusta i służy jako zbiornik na chłodziwo. Górna część służy do zamocowania przekładni zdolnej do przeniesienia 12 prędkości na wrzeciona. Dolna część ramy służy do zamocowania przekładni stołowej, która przenosi 12 różnych prędkości na wrzeciona. Płytka elektryczna frezarki znajduje się w oddzielnej komorze.

Obrabiany przedmiot jest przesuwany wzdłuż i w pionie za pomocą suwaka. Śruba posuwu OF 55 jest używana do ruchu ręcznego; jeśli ruch jest mechaniczny, używana jest przekładnia. Posuw jest regulowany za pomocą pokręteł i wyłączany za pomocą ograniczników krańcowych. Przy wykonywaniu prac precyzyjnych stosuje się płytki pomiarowe i wskaźnik, które są montowane w specjalnych uchwytach. Na przestrzeni lat frezarkę OF 55 poddano kilku modernizacjom.

Wygodę pracy uzyskuje się dzięki zastosowaniu dwóch wrzecion, przy czym pionowe może zmieniać kąt nachylenia. Osiąga się to poprzez zamontowanie go na wysuwanym kufrze. Optymalną obróbkę uzyskuje się poprzez zmianę prędkości obrotowej wrzeciona w szerokim zakresie.

Ciągłe użytkowanie wymaga smarowania łożysk, o czym informuje karta smarowania. Okresowo wymagane jest dosmarowywanie:

 • bezpośrednie smarowanie;
 • karter;
 • automatyczny.

Można wyróżnić następujące zalety eksploatacyjne:

 • łatwa obsługa;
 • kompaktowe wymiary;
 • absorpcja drgań przez ciężką podstawę;
 • możliwość wykonania dłutowania.

Nie jest trudno zdobyć części zamienne do frezarek OF 55. Jednak zastosowanie go w indywidualnym gospodarstwie domowym jest trudne. Specjaliści, w swoich artykułach, twierdzą, że model ten ma doskonałe osiągi, ale jest bardzo ciężki i drogi.